Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sisi ve Esed için suç duyurusunda bulunuldu

Sisi ve Esed aleyhinde Lahey'de suç duyurusunda bulundu.

Sisi ve Esed için suç duyurusunda bulunuldu

Mısır'da Muhammed Mursi yönetimi deviren Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi ile ülkesinde kanlı iç savaşa devam eden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine Lahey'de suç duyurusunda bulunuldu.

Almanya merkezli Tulip Forum Başkanı Hasan Özdoğan, Genel Sekreter Salih Altınışık ve Avukat İsrafil Kahraman Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (İnternational Criminal Court) dilekçe ile başvurdu.

Dilekçeyi teslim ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen Avukat İsrafil Kahraman, "Suriye'de suçsuz insanları canavarca öldüren Beşşar Esed'in diğer örneklerde olduğu gibi ceza almasını istiyoruz. Bu arada Mısır'ı da unutmamak lazım. Binlerce suçsuz ve günahsız insan elinde hiçbir silah olmadığı halde gösteri yaparken, ağır silahlar ile katledilmiştir.Bu bütün dünyanın gözü önünde yapılmıştır. Birçok insan canından ve hürriyetinden mahrum bırakılmıştır. Mısır'da da Roma Statüsü'nde öngörülen insanlığa karşı suç açık bir şekilde gerçekleşmiştir." dedi. Kahraman, Lahey'deki mahkemenin dilekçe yağmuruna tutulması çağrısında bulundu ve "Savcı gelen bu binlerce dilekçeyi göz ardı edemeyecektir." dedi.

Tulip Başkanı Hasan Özdoğan ise "Ne kadar insanın ölmesi gerekiyor ki uluslararası camia harekete geçsin? Maalesef birçok batı devleti darbe oyunun bir parçası oldu. Batıya sesleniyoruz ve diyoruz ki siyasi oyunlara yapacağız dereken insanlığın geleceğini, demokrasilerini hep birlikte tehlikeye atmayalım." çağrısını yaptı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!