Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şeker fabrikası kapanıyor mu?

TÜRKİYE'nin ilk şekerini üreten ve Cumhuriyet döneminde kurulan Alpullu Şeker Fabrikası'nın Müdürü Fikri Cömert, 2003 yılında 138 bin ton pancar işlenirken, bu yıl rakamın 15 bin tona kadar gerilediğini ifade ederek, fabrikanın kapanması tehlikesi yaşadığını söyledi.

Şeker fabrikası kapanıyor mu?

Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'nde 1926 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk yerli şekerinin üretildiği Alpullu Şeker Fabrikası, pancar üretiminin düşmesi sonucu kapanma tehlikesi yaşıyor. Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi Halk Eğitim Merkezi'nde çiftçilerle bir araya gelerek üretimin attırılmasını istedi. 20 çiftinin katıldığı toplantıda konuşan Cömert şunları söyledi:

"Amacımız istihdam yaratmak, var olanı istihdamı devam ettirmek. 100 fabrika, bir şeker fabrikasının yaptığı işi gerçekleştiremez. Şeker şirketi tarıma dayalı olarak Cumhuriyetimizin ilk lokomotifidir. Trakya'nın bu fabrikayı ayakta tutması gerekir. Fabrikamızı ayakta tutabilmek için 5 dönüm pancar ekersek, fabrikamız ayakta durur. 250 işçimizi de diğer fabrikalarımıza gönderdik. Önümüzdeki sezon fabrikamızın çalışması lazım, aksi halde işçilerin tayini çıkacak."

"138 BİN TONDAN, 15 BİN TONA DÜŞTÜK"

2003 yılında Alpullu Şeker Fabrikası'nda 138 bin ton pancar işlenirken, bu yıl rakamın 15 bin tona kadar gerilediğini belirten Cömert, "Bu fabrikayı ayakta tutabilmemiz için 5 dönüm pancar ekilmesi gerekiyor. Pancar eken üreticilere gübre, tohum desteği, küspe ve yılda 3 kez şeker desteği veriliyor. Bu desteklemeler, pancar bedelinden kesiliyor. Pancarda 13 yıldan beri kota uygulaması yok. Çünkü fabrikamızın kapasitesi 500 bin ton. Çiftçimiz ne kadar ekerse, onun hepsini alıyoruz. Geçmişteki hatalar bizi bu duruma getirdi. Bu ürünü yok ederseniz, güç durumda kalacaksınız. Az da olsa pancar ekiniz. Sağlıklı bir nesil yetiştiriniz. Üreticimize bir milyon lira sıcak para girecek. Yoksa bu para yok olacak. Herkes elini taşın altına koysun. Karar sizin" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!