Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şehit kızın şiirli isyanı

Yunanistan'ın Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçağı ile girdiği it dalaşında 17 yıl önce düşen F-16 savaş uçağı ile sulara gömülen yüzbaşı Nail Erdoğan'ın (52) kızı 24 yaşındaki Evrim Erdoğan, babasının naaşının çıkarılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün verdiği talimatın yerine getirilmemesine isyanını, sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı 'Babam' isimli şiiriyle dile getirdi.

Şehit kızın şiirli isyanı

 

17 yıldır annesi ve kardeşiyle babasının naaşının kendilerine teslim edilmesini beklediklerini belirten Erdoğan, "Uykularımıza giriyor. 1260 metre derinlikteki şehitlerimizi çıkardılar. Babam ise sadece 400 metre derinlikte demir kafesin içinde yatıyor" dedi.

ŞİİRLE TEPKİ GÖSTERDİ

Balıkesir'den 8 Ekim 1996 tarihinde kalkan ve Ege Denizi üzerinde görev yaparken Yunan savaş uçakları ile girdiği it dalaşı sonunda Yunan pilotunun düşürdüğü iddia edilen F-16 savaş uçağının pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın, İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü son sınıf öğrencisi kızı Evrim Erdoğan, babasının naaşının halen çıkartılmamasına, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yazdığı şiirle tepki gösterdi.

Düşürülen uçaktaki Pilot Yarbay Osman Çilekli'nin yaralı kurtulduğunu, babasının ise uçağın enkazıyla sulara gömüldüğünü hatırlatan genç kız, yıllar sonra bir Yunan dergisinde olayın kaza olmadığını, Yunan Mirage savaş uçağının füzeyle Türk savaş uçağını düşürdüğünü yazdığını anlattı.

EGE DENİZİ'NİN DİBİNDE YATIYOR OLMASI ACI DEĞİL Mİ?

Babasının 17 yıldır Ege'nin 400 metre dibinde demir kafesten bir mezarlıkta bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bunca yıldır annem Fatma ve 17 yaşındaki kardeşim Evrimsel Erdoğan ile hiç sesimizi çıkarmadık. Babam yaşamını yitirdiğinde kardeşim 3 aylık, ben 7 yaşındaydım. Babamın cenazesinin çıkarılıp, teslim edileceği sözü dönemin en üst düzey yetkilileri tarafından söylenmiş, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün de geçtiğimiz yıl bu yönde talimatları olduğu tarafımıza bildirilmişti. Bunca yıl sabırla bekledik. Bu olay olduktan bir gün sonra o zaman Ahmet Çörekçi (Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı) bize gelip, 'Her ne olursa olsun babanız ve uçağın enkazı çıkarılacak' demişti. Biz bu konu ile ilgili kimseyi suçlamıyoruz, ama Türk ordusunun bir subayının Ege Denizi'nin dibinde yatıyor olması acı değil mi? Belki 17 yıl önce ordumuzun ve o zamanın teknolojik gücü yoktu. Ancak şu anda ülkemiz çok güçlü ve her türlü teknolojik donanıma sahip, olanakları var. Uykularımıza giriyor. 1260 metre derinlikteki şehitlerimizi çıkardılar. Babam ise sadece 400 metre derinlikte demir kafesin içinde yatıyor. Buradan Cumhurbaşkanımız Gül, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Necdet Özel'e sesleniyorum, yalvarıyorum, 17 yıllık acıyı dindirsinler. Babama dua edilebilecek bir mezar yapalım. Demir kafes içerisinde Ege'nin derinliklerinde yatan babamı bize teslim etsinler" dedi.

Erdoğan, babasının hayatını konu alan "Babam" isimli kısa metrajlı filmin çekimini de tamamlamak üzere olduğunu da söyledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!