Geri Sedat Peker hakkında yakalama kararı

Sedat Peker hakkında yakalama kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, suç örgütü elebaşı Sedat Peker hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

27 Mayıs 2021 Perşembe, 14:39 - Güncel
A
Sedat Peker hakkında yakalama kararı
01:51 AA muhabirinin işine son verildi! Soylu sorusu gündeme oturmuştu

İLGİLİ VİDEO

AA muhabirinin işine son verildi! Soylu sorusu gündeme oturmuştu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı suçörgütü elebaşı Peker hakkında yakalama kararı talep etti.

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği firari olan Peker'in yakalanması için hakkında yakalama emri düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

''Şüpheli Reis Sedat Peker'in yurt dışında firari olması sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi doğrultusunda, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 26/05/2021 tarih ve 2021/6114 Değişik İş sayılı kararıyla yakalanmasına karar verilerek hakkında yakalama emri düzenlenmiştir.'' 

KORUMA KARARINDA FETÖ İZİ

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, FETÖ'den ihraç edilen eski Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, 16 Ocak 2015'te organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiği ve bu nedenle koruma verilmesi gerektiğine yönelik olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğünün terör ve istihbarat birimleri arasındaki yazışmaları başlattı.

Bu yazışmalarda ise DHKP-C güdümünde yayın yapan internet sitesinde, Peker hakkında hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanıldığına yönelik değerlendirmeler yapıldı. Daha sonra Peker, kararın kendisine tebliğ edilmesi üzerine 26 Ocak 2015'te koruma istemediğini bildirdi; ancak 5 Şubat 2015'te tekrar koruma için başvuruda bulundu.

Bu talebin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden 20 Şubat'ta, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden de 26 Şubat'ta İstanbul Koruma Şube Müdürlüğüne, sorumlu il emniyet müdür yardımcılarının imzasıyla Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiğine yönelik yazılar yazıldı.

Ardından İstanbul İl Koruma Komisyonu, 6 Mart 2015'te toplanarak Peker için polis koruması tahsis edilmesi kararı aldı. Peker'e koruma verilmesiyle ilgili karar aynı komisyon tarafından 2016, 2017, 2018 ve 2019'da da uzatıldı. Ayrıca, adı 'FETÖ borsası' iddialarına karışan ve meslekten ihraç edilen eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'in, 2017'de İstanbul Valiliği'ne, 'DHKP-C'nin Okmeydanı'nda Peker'e ait kumarhaneye saldırılar düzenleyebileceği' uyarısının yer aldığı bir tutanak gönderdiği tespit edildi.

Peker için verilen koruma kararı 2020 yılının eylül ayında kaldırıldı.

 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


27 Mayıs 2021 Perşembe, 14:39
A