Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sayıştay'dan terleten soru

Sayıştay, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda personel ödemeleri konusunda şaibeli durumlar tespit etti. Sayıştay, kurumdan izahat istedi

Sayıştay'dan terleten soru

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu (TAEK) denetleyen Sayıştay, başkanlık harcamaları ve maaş ödemeleriyle ilgili mevzuata aykırılık tespit etti.

TAEK, sözleşmeli personeline 2000 yılında bakan ve başbakan oluru ile kabul edilen karara göre ücret ödemesi yapıyor. Ancak  personel özlük haklarında Devlet Memurları Kanunu hükümleri geçerli. Sayıştay, 2012 yılı denetimlerinde bu durumu mevzuata aykırı bularak kadro karşılığı sözleşmeli personele fazladan yapılan 34.2 milyon liranın izahını istedi. Kurumun Sayıştay'a cevap gönderdiği öğrenildi.
Zaman'ın haberine göre Sayıştay, TAEK denetimlerinde ilginç sonuçlara ulaştı. Sayıştay denetçileri incelemelerinde Kurum'un kadro karşılığı sözleşmeli statüsünde görev yapan personele yapılan özlük hakları ödemelerini mevzuata aykırı buldu.
Sayıştay, TAEK'e yazı yazarak kurumda kadro karşılığı sözleşmeli statüde çalışan personelin özlük, mali ve sosyal haklarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde ödenmesi gerekirken, 34 milyon 213 bin 224 liralık tutarın mevzuatta öngörülmediği halde ödenmesinin izahını istedi.
Sayıştay denetimlerinde TAEK başkanlık makamının yurtdışı görev ve harcamaları da mercek altına alındı. Sayıştay'a göre yurtdışı görevlendirmelerle ilgili konaklama gibi harcamalar da mevzuatla belirlenmiş.
Bu kapsamda başkanlık makamının yurtdışı harcamalarında da mevzuata aykırılık söz konusu. Sayıştay, TAEK'ten bunun da izahını istedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!