Geri Savaştan kaçtılar ama...

Savaştan kaçtılar ama...

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye sınırına yakın bölgelerde kurdukları çadırlarda kalan kadın ve çocuklar zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

13 Aralık 2012 Perşembe, 13:04 - Yaşam
A
Savaştan kaçtılar ama...

Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan on binlerce Suriyeli, Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak'ta ya da Türkiye sınırına yakın bölgelerde silahların susacağı günü bekliyor.


Halep'in Azez ilçesine bağlı Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlarda kalan Suriyeliler için havaların soğumasıyla yaşam şartları daha da ağırlaştı.

Akşam hava sıcaklığının önemli derecede düştüğü bölgede teneke kutularda yakılan ateşin çevresinde toplanan kadın ve çocuklar ağaç dallarını yakarak ısınmaya çalışıyor.

Yıkadıkları çamaşırları çadırlarının yakınında, açık alanda ve terk edilmiş tır kasasında kurutan kadınlar, vakitlerinin büyük bir bölümünü çadırlarda geçiriyor. Çadırlarda kalanların su ihtiyacı ise taşıma yöntemiyle karşılanıyor.

Yağmurla oluşan çamurda kimileri terlik kimi çıplak ayakla dolaşan çocuklar, çadırların arasında oynayarak çocukluklarını yaşamaya çalışıyor. Çocuklar bazen de gerek su taşıma gerekse yemek alma sırasında ailelerine katkıda bulunuyor.

Çocuklarına süt bile bulamayan, içecek sularını ise çevre köylerden karşılamaya çalışan binlerce Suriyeli, evlerine dönecekleri günü özlemle bekliyor.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 13:04
A