Geri Sarıoğlan Barajı'nda su seviyesi yüzde 20'ye düştü balıklar öldü

Sarıoğlan Barajı'nda su seviyesi yüzde 20'ye düştü balıklar öldü

Kayseri'deki Sarıoğlan Barajı'nda son yıllarda artan sıcaklık nedeniyle su seviyesi yüzde 20'ye düştü. Barajda balık ölümleri yaşanmaya başladı.

04 Eylül 2021 Cumartesi, 17:56 - Güncel
A
Sarıoğlan Barajı'nda su seviyesi yüzde 20'ye düştü balıklar öldü

Kayseri'deki Sarıoğlan Barajı'nda su seviyesi kuraklık nedeniyle yüzde 20'ye düştü.

Sarıoğlan ilçesi Çiftlik Mahallesi sınırlarındaki Sarıoğlan Barajı, Kesdoğan Çayı üzerine sulama amacıyla 1991-2002 yılları arasında inşa edildi. Baraj suyu, son yıllarda artan sıcaklıklar nedeniyle kurumaya başladı. Barajda balık ölümleri yaşanmaya başladı.

"TARIMSAL SULAMA TAMAMEN BİTTİ"

Bölgedeki son durum hakkında bilgi veren Sarıoğlan Sulama Birliği Başkanı Mustafa Değerli, "Barajımızda tarımsal sulama için yapılan su tamamen bitti. Son yüzde 20'lik hacim, barajdaki canlılar için ölü hacim olarak nitelendirilir. Yüzde 80 oranında kuruma yaşandı. Barajda suların çekilmesi canlı yaşamını da etkiledi. Şu anda Sarıoğlan bölgesinde tarımsal sulama yok" diye konuştu.

"KURAKLIK ÇOK SERT ŞEKİLDE YAŞANIYOR"

Hava sıcaklıkları nedeniyle barajda suların çok erken çekildiğini belirten Değerli, "Bu yılın başlarında barajımız, yüzde 45 seviyelerinde dolmuştu. Şu anda su veremiyoruz. Çiftçiler mağdur oldu. Ürünler kurumaya yüz tuttu. Sarıoğlan'da kuraklık çok sert şekilde yaşanıyor. Bunun küresel ısınmadan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz ama bu kuraklık ekonomik olarak çiftçiyi etkiliyor. Bölgede şeker pancarı ekiliyor. Su olmadan pancarda olmaz. Barajı besleyen Kesdoğan çayında yaşanan su miktarındaki düşüş de Sarıoğlan barajımızı etkiledi" diye konuştu.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


04 Eylül 2021 Cumartesi, 17:56
A