Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sanayi Ciro Endeksi 5,3 arttı

Sanayi Ciro Endeksi, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 arttı.

Sanayi Ciro Endeksi 5,3 arttı

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı endeksi ve imalat sanayi endeksi yüzde 5,3 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2013 yılı Mayıs ayında en fazla artışı dayanıksız tüketim malı imalatı, en fazla düşüşü ise enerji sektörü gösterdi.

En fazla artış içeceklerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Mayıs ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 15,8 ile içeceklerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 14,5 ile gıda ürünleri imalatı takip etti.

En fazla düşüş bilgisayarların ve elektronik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Mayıs ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en fazla düşüş oranının yüzde 17,2 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 15,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!