Geri Sahtekar işadamına hapis cezası

Sahtekar işadamına hapis cezası

Irak ve Birleşmiş Milletler dâhil birçok ülke ve kuruluşa sahte bomba dedektörü satmaktan suçlu bulunan İngiliz iş adamına 10 yıl hapis cezası verildi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 22:29 - Dünya
A
Sahtekar işadamına hapis cezası

Irak ve Birleşmiş Milletler dâhil birçok ülke ve kuruluşa sahte bomba dedektörü satmaktan suçlu bulunan İngiliz iş adamına 10 yıl hapis cezası...
Cezayı açıklayan yargıç, işadamı McCormick'in sahtekârlıkta geldiği noktadan daha ilerisi olmadığını söyledi.

Birçok ülkeye sahte bomba dedektörü satmaktan geçen hafta suçlu bulunan milyoner İngiliz işadamı James McCormick 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılık açıklamasında da, bu umursamaz sahtekârlığın sonucu olarak masum Iraklılar'ın hayatını kaybettiği belirtildi.

56 yaşındaki MCCormick'in 'dedektörleri' ordulara, hükümetlere, emniyet güçleri ve Birleşmiş Milletlere sattığı belirtiliyor.

McCormick bu cihazları bombadan uyuşturucuya birçok şeyi tespit edebilen, su altında ya da havadan kullanılabilen, yerin 1 kilometre altındaki patlayıcıyı bulan aletler olarak pazarlamıştı.

Sahte dedektörlerin aslında McCormick'in ABD'den getirttiği, 20 dolar değerinde golf topunun yerini tespit etme cihazları olduğu ortaya çıkmıştı.

Tanesi 40 bin dolara satılan ve hiçbir işe yaramadığı belirtilen bu cihazlardan McCormick'in 50 milyon dolar kazandığı, bu paranın yaklaşık 40 milyon dolarlık bölümünün Irak'tan geldiği söyleniyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 22:29
A