Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya Zaferi'nin 68. Yıldönümü ktlandı

İKİNCİ Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nın mağlup edilmesinin 68'inci yıldönümü başta Kızıl Meydan'da olmak üzere tüm Rusya'da görkemli törenlerle kutlanıyor.

Rusya Zaferi'nin 68. Yıldönümü ktlandı

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitriy Medvedev ve çok sayıda savaş gazisinin hazır bulunduğu Kızıl Meydan'daki kutlamalar 11 bin asker, 101 savaş aracı ve 68 uçak ve helikopter ile gerçekleştirildi. Sabah erken saatlerde başlayan törene halk büyük ilgi gösterirken, Moskova'nın en popüler kesimi Tverskaya Caddesi'nden törenin yapıldığı Kızıl Meydana doğru ilerleyen tank, füze ve uçakların geçişi sırasında halk büyük coşkuya kapıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın her şeyi dünya barışını korumak ve savaşları önlemek için yaptığını söyledi. Putin, "Savaş trajedisinin ne olduğunu hatırlıyoruz ve bir daha kimsenin buna cesaret etmemesi için her şeyi yapacağız. Biz gezegenimizin güvenliğini güçlendirmek için her şeyi yapacağız" dedi.

Putin, ayrıca 1945 yılı Mayıs ayındaki sirenlerin savaşsız bir yaşamın göstergesi olduğunu da ekledi. Her yıl Rusya'da, 9 Mayıs 1945 yılında Berlin'de Almanya'nın koşulsuz teslim oluşunu sağlayan kararnameyi imzalandığı ve Büyük Vatan Savaşı'nın sona erdiği gün olarak kutlanan Zafer Bayramı bu yıl da başta Kızıl Meydan'da olmak üzere bütün Rusya'da coşkulu törenlerle kutlanıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!