Geri Rusya'dan Snowden'a uyarı

Rusya'dan Snowden'a uyarı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Edward Snowden'in Rusya ile ABD arasındaki ilişkilere zarar verecek bir faaliyetin kendileri için kabul edilmez olduğu konusunda uyarıldığını söyledi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:34 - Dünya
A
Rusya'dan Snowden'a uyarı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Edward Snowden'in Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmasıyla ilgili yaptığı açıklamada Putin, "Detaylara girmeyeceğim ancak Snowden'i Rusya-ABD ilişkilerine zarar verecek herhangi bir faaliyetin bizim için kabul edilmez olduğu konusunda uyardık" dedi.

Rusya'nın başka ülkelerden farklı, bağımsız bir dış politikası olduğunu ve başka ülkeler gibi davranamayacağını ifade eden Putin, "Ortaklarımızın bizim politikamıza anlayışla ve sakin yaklaşacaklarını umut ediyorum. Bana göre, uluslararası ilişkiler istihbarat servislerinin çekişmesinden daha önemlidir" diye konuştu.

"Hak savunuculuğu konusunun bununla uğraşanlara bir maliyeti olduğunu, bunun ABD destekli yapıldığı zaman rahat bir faaliyet, ancak ABD'ye karşı yapıldığı zamansa zor bir çalışma olduğunu" kaydeden Putin, Boliviya Devlet Başkanı Eva Morales'in uçağının Avrupa tarafından gördüğü muamelenin de bunun bir göstergesi olduğu görüşünü dile getirdi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:34
A