Geri Rusya'da orman yangını yerleşim yerine sıçradı

Rusya'da orman yangını yerleşim yerine sıçradı

Rusya'nın Sibirya bölgesinde 3 haftadır devam eden yangın 1 buçuk milyon hektarlık alanı küle çevirirken, kontrol altına alınamayan yangın yerleşim alanına sıçradı.

03 Ağustos 2021 Salı, 16:42 - Dünya
A
Rusya'da orman yangını yerleşim yerine sıçradı
01:53 Rusya'da orman yangını yerleşim yerine sıçradı

İLGİLİ VİDEO

Rusya'da orman yangını yerleşim yerine sıçradı

Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Yakutistan'da ormanlık alanlarda yaklaşık 3 haftadır devam eden yangınlar nedeniyle bölge halkı zor günler geçiriyor.

Yüzde 80'i ormanlık alanlarla kaplı olan Yakutistan'da alevlerin yerleşim alanlarına sıçraması nedeniyle Kazachinsko-Lensky, Kirensky, Ust-Kutsky, Bodaibinsky ve Katangsky kırsal yerleşim alanlarında halk tahliye edilmeye başlandı.

Rusya Federal Orman Koruma Ajansı (Avialesokhrana) ise daha önce 1.4 milyon hektarlık ormanlık alanın yandığını hatırlatırken dün de orman yangınlarının 340 bin hektarlık alana yayıldığını ve yangınlara müdahalenin görüş mesafesinin azalması nedeniyle zorlaştığını belirtti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 2 bin 250 personelin yanı sıra 284 hava ve kara aracının müdahale ettiği yangınların Yakutistan'a sınır bölgesi olan İrkutsk bölgesine de ulaştığı ve bu bölgenin de tehlike altında olduğu öğrenildi.

Sibirya'da devam eden orman yangınlarında bazı köy evleri ve ahırların yanmaya başladığı bu bölgelerde yangın söndürme çalışmalarının sürdürüldüğü açıklandı. Sıcaklıkların 30 derecenin üzerinde seyrettiği Yakutistan'da dün gündüz saatlerinde duman ve küller gökyüzünü kararttı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle havadan müdahalelere ara verildi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


03 Ağustos 2021 Salı, 16:42
A