Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rekabet Kurumu ekmek üreticilerini uyardı

Rekabet Kurumu, ekmek sektöründe yaşanan rekabet sorunları ve gelen çok sayıda şikayet üzerine, sektör yöneticilerine mektup göndererek uyarıda bulundu.

Rekabet Kurumu ekmek üreticilerini uyardı

Fırıncı esnafının uyması gereken rekabet kurallarına yer verilen, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı imzasıyla gönderilen mektupta, hem itibar kaybına hem de ciddi miktarda cezaya muhatap olmamak için bütün fırın işletmecilerinin yasalara riayet etmeleri gerektiği hatırlatıldı.
Kaldırımcı, söz konusu başvuru ve şikayetlerin, çoğunlukla fırıncı esnafı, bakkal ve market gibi ekmek satış noktaları ile tüketicilerden geldiğini belirtti.

Nurettin Kaldırımcı, başvurular incelendiğinde, bağlı olunan meslek odalarının hazırladığı, azami satış fiyatını gösteren tarifelerin sabit ya da asgari satış fiyatına dönüştürüldüğü ve bunun için baskı yapılıp yaptırım uygulandığı, satış noktalarının ve bölgelerin belirli fırıncılar arasında paylaşıldığı, bu sebeple satış noktası ve bazı müşterilerin istedikleri fırından ekmek temin edemedikleri, fırıncıların bir araya gelmek suretiyle ekmek satış fiyatını belirlediği gibi rekabet sorunlarının ortaya çıktığının tespit edildiğini bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!