Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rasmussen'den füze açıklaması

Türkiye'nin anlaşmayı sonlandırmak üzere olduğu Çin füze sistemiyle ilgili NATO'dan yeni yorum geldi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Türkiye'nin satın alacağı sistem, üye devletlerin sistemleriyle uyuşmalı" yorumunu yaptı.

Rasmussen'den füze açıklaması

Reuters haber ajansına konuşan Rasmussen, "Bizim için önemli olan üye devletlerin satın aldıkları sistemin diğer devletlerdeki sistemlerle uyuşması" açıklamasını yaptı.

Rasmussen, "Türkiye'nin bu kurala uymasını bekliyorum" dedi.

NATO Genel Sekreteri,  "NATO üyesi olmak bu tutumu almayı gerektiriyor" yorumunda bulundu.

Rasmussen,  Türkiye'nin henüz son kararını vermediğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

ABD'den bir açıklama daha

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "Türk hükümetinin, NATO sistemleriyle veya kolektif savunma kabiliyetleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri hakkında ciddi kaygılarımızı ilettik" dedi.

Harf'e, günlük basın toplantısında Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanılmasına karar vermesine yönelik soru soruldu.

Harf, "Türk hükümetinin NATO sistemleriyle veya kolektif savunma kabiliyetleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri hakkında ciddi kaygılarımızı ilettik" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile New York'taki BM Genel Kurulu sırasında, ABD'nin bu konudaki kaygılarını konuştuğunu ifade eden Harf, ayrıca bakanlığın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu bakan yardımcısının da konuyu Türk yetkililerle görüştüğünü kaydetti.

Harf, bu konudaki görüşmelerinin devam edeceğini bildirdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!