Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ramazan zamları fırsatçılık

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, et, süt, bakliyat ile meyve ve sebze ürünlerine Ramazan ayı dolayısıyla yapılacak zamların hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirterek, yetkilileri ve kamuoyunu Ramazan fırsatçılığına izin verilmemesi konusunda uyardı.

Ramazan zamları fırsatçılık

Yetkin, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle gıda maddelerinde her yıl yaşanan spekülatif artışların bu yıl da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunun giderek merak konusu olduğunu belirtti.

Türkiye'de son iki yıl içinde hayvan sayısında yaşanan artış nedeniyle kırmızı et ve süt ürünleri kıtlığı yaşanmadığını ifade eden Yetkin, şunları kaydetti:

"Ramazan dolayısıyla bu ürünlerde fiyat artışını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Kaldı ki son günlerde et fiyatlarında yüzde 7-10 arasında bir artış gerçekleşmiş bulunmaktadır ve bu artış da spekülatiftir. Daha çok Ramazan ayı fırsatçılığı suçlamalarını ortadan kaldırmak için et ticareti yapan kesimlerin bir taktiğidir. Nitekim 120 bin et üreticisini temsil eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği adına yapılan açıklamada da bu artış Ramazan fırsatçılığı olarak değerlendirilmiştir.

Et ve Süt Kurumunun, söz konusu spekülatif hareketleri dizginlemek için kıymada yüzde 4, kuşbaşında yüzde 2.2 indirim yapması da et sektöründe bir sıkıntı olmadığının göstergesidir."


BAKLİYAT ÜRÜNLERİ

Geçen yıl 62 milyon ton olarak gerçekleşen dünya bakliyat üretiminde 2013'te cüzi sayılabilecek bir düşüş beklendiğini vurgulayan Yetkin, buna bağlı olarak dünya kuru gıda fiyatlarında bu yılın ilk yarısında uluslararası piyasalarda yüzde 20-30 arasında bir artış olduğunu hatırlattı. Türkiye'de de 2012 yılı Haziran ayı ile 2013 yılı Haziran ayı arasında kuru fasulyede yüzde 30, Osmancık pirincinde yüzde 30, bulgurda yüzde 20, kırmızı mercimekte yüzde 15, nohutta yüzde 5'i bulan zam gerçekleştiğini belirtti.

Bu yıl baklagillerin önemli ürünlerinden nohutun yüzde 2,1 oranında azalarak 507 bin ton, kırmızı mercimeğin ise yüzde 1,2 oranında artarak 415 bin ton olacağının tahmin edildiğini ifade eden Yetkin, toplam bakliyat üretiminde geçen yıla göre iklim koşullarına bağlı olarak bir miktar artış beklendiğini, bu nedenle Türkiye'de önemli bir fiyat oynamasını gerektirecek durum olmadığını kaydetti.

Buğday üretiminde beklenen artış dolayısıyla bulgur fiyatlarında da yüzde 10-20 arasında bir düşüş olabileceğine işaret eden Yetkin, önemli bir bakliyat firması yetkilisinin ürünlerine Ramazan ayında zam yapmayacağını açıkladığını hatırlattı.


SEBZE-MEYVE ÜRÜNLERİ

TZD Başkanı Yetkin, Türkiye'de iklim koşullarının olumlu seyir izlediği ve sebzede tarla ürünlerinin devreye girdiği bir dönem yaşandığına dikkati çekti. Meyve üretiminde olumsuz bir durum olmadığını ve mevsim gereği ürün fiyatlarında düşme yaşanacak bir döneme girildiğini belirten Yetkin, sebze-meyve ürünlerinde artış bir yana düşüş beklendiğini ifade etti.

Et, süt, bakliyat ile meyve ve sebze ürünlerine Ramazan ayı dolayısıyla yapılmış ve yapılacak zamların hiçbir haklı gerekçesi olmayacağını belirten Yetkin, yetkililerin ve kamuoyunun "Ramazan fırsatçılığına" izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!