Geri Putin ağır yaralı

Putin ağır yaralı

Rusya'da dün yapılan genel seçimlerde Vladimir Putin'in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi, büyük oranda oy kaybı yaşadı. Buna karşın parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmedi.

05 Aralık 2011 Pazartesi, 11:50 - Dünya
A
Putin ağır yaralı

2007'deki parlamento seçimlerinde yüzde 64.1 olan oy oranı yüzde 47.3'e düşen Birleşik Rusya Partisi'nin 450 sandalyeli parlamentonun alt kanadı Duma'da milletvekili sayısı da 315'ten 238'e düştü.

Oy oranını yükselten Komünist Parti 92 sandalye kazanırken Adil Rusya Partisi 64 milletvekili çıkardı.

Vladimir Jirinovski'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokratik Parti ise Duma'da 56 sandalyeye sahip oldu.

Gelecek yılki devlet başkanlığı seçimleriyle koltuğunu Başbakan Vladimir Putin'e devretmesi beklenen Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev sonuçlara saygılı olduklarını ve "demokrasinin gereği olarak belli konularda koalisyon yapacaklarını" söyledi. İlk sonuçların ardından Putin'le bir araya gelen Medvedev, "Seçim sonuçları toplumdaki siyasi dağılımın tablosudur. Sonuçları kabul ediyoruz. Ülkemizin emin adımlarla yoluna devam edebilmesi için belirli konularda koalisyon kurmak zorunda kalacağız. Zaten demokrasi de zaten bu değil mi" dedi.

20 GÖZALTI

Rusya'da dün 2007'ye kıyasla çok daha gergin bir ortamda sandığa gidilirken, Moskova'da 50 bini aşkın otomatik silahlı güvenlik görevlisi önlem aldı.

Rus polisi, aralarında muhalif liderlerden Eduard Limonov'un da bulunduğu, izinsiz gösteri yapmaya çalışan 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Limonov, 2012 devlet başkanlığı seçimlerinde de aday.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


05 Aralık 2011 Pazartesi, 11:50
A