Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Portekiz'i zor günler bekliyor

Ülkedeki 3 büyük siyasi parti, Cumhurbaşkanı Silva'nın "ulusal birlik" çağrısı üzerine müzakerelere başladı

Portekiz'i zor günler bekliyor

Ekonomik krizin yanısıra son iki haftadır siyasi krizle de mücadele eden Portekiz'de, Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva'nın ''ulusal birlik'' çağrısını dinleyen hükümetteki sağ görüşlü iki siyasi parti ile ana muhalefetteki sol parti arasında müzakerelere başlandı.


Portekiz'de koalisyon hükümeti içinde yer alan Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve küçük ortağı Sosyal Demokrat Merkez/Halk Partisi (CDS/PP), Cumhurbaşkanı Silva'nın çağrısına kulak vererek, ülkeyi ekonomik krizden çıkaracak ve daha sonra erken seçime götürecek yeni bir hükümet oluşturulması için ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) ile müzakerelere başladı.

Cumhurbaşkanı Silva'nın çağrısına olumsuz yanıt veren ancak diyalog kapısını kapatmayacağını da açıklayan PS, bu hafta içinde Yeşiller tarafından hükümeti düşürmek için sunulacak önergeye destek vereceğini duyurmasına rağmen müzekere masasına oturdu.

Portekiz'deki 3 büyük siyasi partinin bir anlaşma sağlamayı denemek için bir hafta içinde önerilerini sunacakları bildirildi.

Portekiz'de normal şartlarda 2015'te genel seçimlerin yapılması gerekirken, Cumhurbaşkanı Silva, ekonomik krizden çıkmak için 2011 yılında yaklaşık 79 milyar avroluk dış finans yardımının alındığı Troyka'ya verilen sözlerin yerine getirilmesi ve Portekiz'in tekrar kendi kendini finanse etmesi için piyasalara geri dönmesini sağlayacak bir ulusal geçiş hükümeti kurulmasını ve Haziran 2014'te ülkenin erken genel seçime götürülmesini istemişti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!