Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PKK çekiliyor mu, güçleniyor mu?

Çözüm sürecinin ilk aşamasını oluşturan PKK'nın çekilme işlemi tamamlandı mı? Vatan yazarı Murat Çelik, çarpıcı bilgiler aktardı.

PKK çekiliyor mu, güçleniyor mu?

PKK'nın değil çekilmek bazı bölgelerde kış hazırlığı yapmaya başladığı ortaya çıktı.

Çözüm süreci sonunda devletin dağdan inenlere iş imkanları sağlayacağı beklentisiyle gençlerin örgüte katıldığı iddia ediliyor.

PKK gerçekten çekiliyor mu? BDP ve Kandil'in dediği gibi ikinci aşamaya geçildi mi? Vatan yazarı Murat Çelik, elde ettiği istihbarat bilgilerini köşesinde yazarak bu soruya cevap veriyor.

Örgütün 'kış hazırlığı'na başladığı yönünde yerel istihbarat bilgileri olduğunu belirten yazar, o bölgeleri sıraladı.

KIŞ HAZIRLIĞI YAPILAN BÖLGELER

(...)Bu hazırlığın yoğun şekilde yapıldığı bölgeler şöyle: Şırnak kırsalında, özellikle de Gabar, Cudi ve Kato dağları ile örgütün yıllardır yoğun şekilde üslendiği Besta Dereler bölgesi. Hakkari kırsalında, özellikle de sınıra yakın, Çukurca ve Şemdinli kırsalı.

PKK, başta bu bölgeler olmak üzere yıllardır varlığını sürdürdüğü birçok kesimde kış aylarına yönelik lojistik hazırlık çalışmalarını sürdürüyor.

Bu faaliyet, örgütün en azından bu kışı da dağlarda , bilinen bölgelerde geçirmeye hazırlandığı anlamına geliyor."

O halde dağdan inenler kimler? Sırt çantalarıyla medyaya çekilme pozu veren PKK'lılar kim? Yazar Çelik, bu soruya cevap veriyor.

İŞE YARAMAYANLAR ÇEKİLİYOR

(...)Birincisi, 'çekilen' örgüt üyesi sayısı öngörülen ya da beklenenin çok altında. (Bu noktada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki hafta, Âkil İnsanlar Heyeti ile yaptığı toplantıda, "Henüz yüzde 15'i gitti" dediğini hatırlatmakta fayda var.)

İkincisi ve belki daha önemlisi ise istihbarat birimlerinin elindeki bilgilere göre mevzilerinden çıkıp gidenlerin çok büyük bölümü, yaşlı, yıpranmış ya da hasta olan militanlar.

Bir başka deyişle, zaten artık işe yaramayan, örgüte adeta yüke dönüşmüş olanlar. Yani PKK bu vesile ile vakti gelen mensuplarını bir anlamda emekliye sevk ediyor."

Çözüm sürecinin başlamasından bu yana örgüte katılım neden arttı? Yazarın bu konuda aktardığı bilgiler hayli çarpıcı.

DEVLETİN DAĞDAN İNENLERE İŞ İMKANI YARATMAK GİBİ BİRÇOK AVANTAJ SAĞLAYACAĞI GÖRÜŞÜ HAKİM

(...)Örgüt yaşlı ve hasta üyelerinin yarattığı yükten kurtulurken, bir yandan da yeni katılımlar la insan gücünü takviye ediyor.

Yani PKK aslında gençleşiyor, tazeleniyor. Bölgede, 'çekilme süreci tamamlandığında, devletin dağdan inenlere iş imkânı yaratmak gibi birçok avantaj sağlayacağı' görüşü hakim. Bu beklentinin, son dönemde PKK'ya katılımları artırdığı bilgisi de istihbarat raporlarında yer alıyor.

Birçok gencin, "Örgüte katılalım, birkaç ay sonra dağdan iner ve bu işten kazançlı çıkarız" şeklinde özetlenebilecek bir düşünceyle hareket ettiğinden söz etmek mümkün.

Bölge halkında var olan bu düşünceyi örgütün de bir propaganda malzemesi olarak kullanmasıyla birlikte, dağa çıkanların sayısında son haftalarda kayda değer bir artış gözlendiği belirtiliyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!