Geri Petrol fiyatları nereye gidiyor?

Petrol fiyatları nereye gidiyor?

Petrol fiyatında bundan sonraki artışın global ekonominin iyileşmesini riske sokabileceği kaydediliyor.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:13 - Ekonomi
A
Petrol fiyatları nereye gidiyor?

Mısırdaki huzursuzluk petrol arzının rotasını değiştirdi ve fiyatların yukarıya doğru yönelmesine neden oldu.

Brent petrol en düşük seviyesini gördüğü 24 hazirandan bu yana %9 yükselerek 109$ seviyesine geldi. Aynı dönemde Batı Teksas tipi(WTI) petrol ise yüzde 14 zıplayarak Salı günü 106$ seviyesine çıktı.

Capital Economics'e göre petrol fiyatları ekonomiyi dara soktu.

Capital Economics'in Kıdemli Ekonomisti Andrew Kenningham petrol fiyatlarının şu anki değerinin global ekonominin büyümesi açısından çok büyük bir tehdit oluşturmadığını; fakat bundan sonraki fiyat artışlarının firmaların global ekonominin iyileşmesiyle ilgili beklentilerini riske sokabileceğini söyledi. Bundan sonra gelecek petrol fiyatı artışları ekonominin gidişatı için büyük önem taşıdığını belirten Kenningham ''Eğer petrol fiyatları yükselmeye devam ederse bu yıl için %3, bunun 2015 için ise %3,5 civarında olan büyüme tahminleri baltalanacak, büyüme daha düşük seviyede gerçekleşecek. Biz benzin fiyatlarındaki 10$ artışın, büyümeyi yüzde 0,2-0,3 puan etkileyeceğini düşünüyoruz.'' şeklinde konuştu.

Ayrıca Kennihham Brent petrol'ün Teksas tipi petrole göre fiyatlar üzerinde daha etkili olduğunu, belirleyici olan petrolün Brent petrol olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Uluslararası para fonu IMF 2013 ve 2014 için olan büyüme tahminlerini revize etti. IMF Çin ve Brezilya'daki zayıflamanın da etkisiyle büyüme tahminlerini 2 baz puan aşağıya çekerek 2013 için %3,1 2014 için ise %3,8'e düşürdü.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:13
A