Geri Peru'da 60 günlük olağanüstü hal

Peru'da 60 günlük olağanüstü hal

Peru'nun Cajamarca bölgesinde çevre koruma eylemcilerinin düzenlediği gösterilerin kontrol altına alınamaması nedeniyle bugünden itibaren ülkenin kuzeyinde 60 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.

05 Aralık 2011 Pazartesi, 20:56 - Dünya
A
Peru'da 60 günlük olağanüstü hal

Peru Cumhurbaşkanı Ollanta Humala olağanüstü hal uygulamasının, Conga'da altın ve bakır madeni çıkarılması için Newmont Mining adlı ABD şirketiyle yapılan 4,8 milyon dolarlık anlaşmaya karşı çıkan ülkedeki çevre koruma eylemcilerinin 11 günden beri sürdürdükleri gösterilerin tüm arabuluculuk girişimlerine rağmen durdurulamaması üzerine alındığını söyledi.

'BÜTÜN YÖNTEMLERİ TÜKETTİK'
Humala, televizyondan yaptığı açıklamada, ''Diyalog kurmak ve sorunu demokratik yollarla çözmek için bütün yöntemleri tükettik, ancak yerel ve bölgesel liderlerin inatçılığı nedeniyle sosyal barış ve kamu hizmetlerinin yeniden tesis edilmesini sağlayacak en temel anlaşmalara bile varılamadı'' diye konuştu.

İlan edilen olağanüstü hal, göstericilerin düzenledikleri mitingler ve yürüyüşler nedeniyle günlerdir kapalı durumdaki yollar, hastaneler ve okulların yeniden açılması konusunda Peru ordusuna polise yardımcı olma yetkisi veriyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


05 Aralık 2011 Pazartesi, 20:56
A