Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Özel sektör HES'lere 12 milyar dolar harcadı

2002-2013 yılları arasında 286 HES işletmeye alındı; 179 HES'in ise inşaatı devam ediyor. Bu projeler için özel sektör tarafından 12 milyar dolar civarında para harcandı.

Özel sektör HES'lere 12 milyar dolar harcadı

 

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES Projelerinde, suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

Ekonoljik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan; tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından arta kalan su ile enerji üretilmesinin hedeflendiğini kaydeden Eroğlu, şirketler ile imzalanan Su Kullanımı ve İşletme Anlaşmalarında, su havzasının, çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olduğunu; aksi davranışların yaptırımlarının anlaşmada belirtildiğini aktardı. Eroğlu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretildiığini ve bu hususun firmalar ile imzalanan su kullanım hakkı anlaşmaları ile teminat altına alındığını ifade etti.

2002-2013 yılları arasında 286 HES'in işletmeye alındığını; 179 HES'in ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini bildiren Eroğlu, projelerin DSİ yatırım programlarında yer almadığından kamuya herhangi bir maliyeti olmayacağını, bu projeler için özel sektör tarafından harcanan para 12 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!