Geri Özel hastanelere zam yolu açıldı

Özel hastanelere zam yolu açıldı

Özel hastanelere zam yolu açıldı. Hazırlanan Torba Kanun Tasarısı ile vatandaşın ödeyeceği fark yüzde 90'dan, tam yüzde 200'e çıkarıldı.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 12:28 - Ekonomi
A
Özel hastanelere zam yolu açıldı

Özel hastanelerin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı'na yaptığı 'geçinemiyoruz' baskısı işe yaradı. Hükümet, özel hastanelerin, "SGK'nın muayene, ameliyat, tahlil ve tetkik fiyatlarını ya da hastadan alacağımız farkları artırın" talebinden, hastadan alacağı farkı artırmayı seçti.

Özel hastanelere zam getirecek düzenleme Torba Kanun Tasarısı'na girdi. Tasarının yasalaşması halinde özel hastanelerin vatandaştan aldığı en fazla yüzde 90 olan fark oranı, yüzde 200'e çıkıyor. Yani özel hastaneler, SGK'nın bin lira ödediği hizmet için vatandaştan maksimum 900 lira fark alabilirken, şimdi bu rakamı 2 bin liraya kadar çıkartabilecek. Yeni uygulamayı özel hastaneler isterse uygulamaya sokacak. Yüzde 200 fark hastanenin alabileceği tavan ücret olacak. Ayrıca her hastane bu farkı talep edemeyecek. SGK'nın kriterlerine göre; hastaneler verdiği hizmete göre sınıflandırılıp ona göre fark alabiliyor. Yani şu anda yüzde 30 fark alan hastane en fazla yüzde 60, yüzde 90 fark alabilen hastane ise en fazla yüzde 200 fark alabilecek.


KABİNEYE GELİYOR

Tasarının yasalaşması, özel hastanelerin zamlı tarifeye geçebilmesi için yeterli olmayacak. Kanunun ardından, Bakanlar Kurulu'nun özel hastanelerin farklarını artırmaya yönelik karar vermesi beklenecek.

TAKVİM

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 12:28
A