Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Özbekistan Türkiye'den hızlı büyüyecek

Uluslararası Para Fonu, Özbekistan ekonomisinin 2013 yılında yüzde 7 oranda büyüyeceği öngörüsünde bulundu

Özbekistan Türkiye'den hızlı büyüyecek

IMF'nın Küresel Ekonominin Kalkınma Perspektifleri Raporunda, daha önce yüzde 6,5 oranda büyümesini öngördüğü Özbekistan ekonomisinin, bu yıl yüzde 7 oranda büyüyeceği tahmin edildi. Raporda, ayrıca 2014 yılında ise ülke ekonomisinin yüzde 6,5 oranda büyüyeceği ifade edildi.

Raporda, 2012 yılında ülkede yüzde 12,1 olarak gerçekleşen enflasyon oranının bu yıl yüzde 10,9 olarak gerçekleşeceği tahmin edilirken, 2014 yılında ise enflasyon oranının yüzde 11 olacağı belirtildi.

IMF raporunda, cari işlemler dengesinin bu yıl gayri safi milli hasılaya nazaran yüzde 3,5, 2014 yılında da yüzde 4,2 oranında meydana geleceği öngörülürken, 2012 yılında ise cari işlemler dengesinin gayri safi milli hasılaya nazaran yüzde 2,7 olarak gerçekleştiği hatırlatıldı.

Son olarak, Asya Kalkınma Bankası, daha önce yüzde 7,9 oranda büyüyeceğini öngördüğü Özbekistan ekonomisinin bu yıl yüzde 7,5 oranda büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Özbekistan ekonomisi 2012 yılında yüzde 8,2 oranda artış gösterirken, ülke hükümeti, bu yıl ulusal ekonominin yüzde 8 oranında büyümesini hedefliyor.

IMF Türkiye'nin büyümesini 3.4 olarak belirlemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!