Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Oyak'ın tazminat miktarları belirlendi

OYAK'ın subaylara verdiği emeklilik tazminatları netleşirken üst ve ast arasındaki uçurum dikat çekti

Oyak'ın tazminat miktarları belirlendi

OYAK'ın yüksek rütbeli askerlere ödediği emeklilik tazminatı netleşti. Geçen yıl emekli olan generallere adam başı 741 bin liraya kadar tazminat ödendi. Paşalar ayrıca, devletten de küçük miktarlarda emeklilik tazminatı aldı.

Taraf'ın haberine göre; TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan OYAK Alt Komisyonu, TSK mensuplarının üye olduğu OYAK'ın hesaplarıyla ilgili incelemesini tamamladı. Alt Komisyon, OYAK ile ilgili bir taslak rapor hazırladı. Ancak taslak rapor, üst komisyonda ele alınarak asıl rapor haline getirilemedi. Raporla ilgili işlemler ise devam ediyor. Taslak raporda, OYAK'a sağlanan avantajlar hakkında bilgi verilirken, Türkiye'de sık sık tartışma konusu olan OYAK'ın emekli askerlere ödediği tazminatlar da açıklandı. Taslak rapora göre, OYAK'ın üst düzey rütbeli subaylar ile alt rütbedeki TSK mensuplarına ödediği tazminatlar arasında adeta uçurum bulunuyor.
Verilere göre; OYAK, 2012 yılında emekli olan ve sisteme 1969 yılında giriş yapmış bulunan bir orgenerale toplam 741 bin 876 liralık emeklilik tazminatı ödemesi yaptı. Söz konusu orgeneral, üyelik süresince nominal olarak 28 bin lira aidat ödemesinde bulundu. Aynı orgeneral devletten ise 91 bin lira emeklilik yardımı almaya hak kazandı. Rapora göre, yine 2012 yılında korgenerale 564 bin lira, tümgenerale 438 bin lira, tuğgenerale 367 bin lira, kıdemli albaya 291 bin lira, kıdemli başçavuşa 227 bin lira emeklilik tazminatı ödemesi yapıldı. Aynı yıl en az emeklilik yardımı alan rütbe ise uzman çavuşlar oldu. 1994 yılında sisteme giren bir uzman çavuşa 86 bin liralık emeklilik tazminatı ödemesi yapıldı. Aynı rütbedeki TSK mensuplarının devletten aldıkları tazminat tutarları ise, OYAK'ın çok altında kaldı. Örneğin, devlet korgenerallere 90 bin lira, tümgenerallere 84 bin lira, tuğgenerallere 83 bin lira, kıdemli albaylara 76 bin lira, kıdemli başçavuşlara 67 bin lira emeklilik tazminatı ödemesi yaptı.
OYAK'ın tazminat tutarları:
-Orgeneral: 741 bin lira
-Korgeneral: 564 bin lira
-Tümgeneral: 438 bin lira
-Tuğgeneral: 367 bin lira
-Kıdemli Albay: 291 bin lira
-Kıdemli Başçavuş: 227 bin lira
-Uzman Çavuş: 86 bin lira

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!