Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Otomatiğe bağladık

Dokuz ayda 1.6 lt ve altı motor hacmine sahip otomobillerin satışı yüzde 21 arttı. Otomatik vitesli olanların pazar payı ise yüzde 38'e ulaştı

Otomatiğe bağladık

Türkiye'de otomotiv pazarı, vergi avantajına sahip düşük hacimli motor ve otomatik vitese çok duyarlı. Bu yüzden 1.6 lt ve altı motorla otomatik vites seçeneği bulunan modeller büyük ilgi görüyor. Satış rakamları da bunu doğruluyor. Yılın dokuz aylık döneminde 1.6 lt ve altı otomobillerin satışı yüzde 21 artarken, otomatik vitesli olanların pazar payı yüzde 38'e ulaştı. Son olarak Hyundai ix35, Kia Sportage modelinin 1.6 lt motorlu versiyonlarında otomatik vites seçeneği satışa sunuldu. Opel ise makyajlı Insignia'da kullanılmaya başlanan yeni 1.6 lt motorlu otomatik vitesli modelini tanıttı.

TALEP YÜKSEK
Kısa bir süre önce satışa sunulmasına rağmen otomatik vitesli modeller büyük ilgi gördü. Yılın 9 ayında toplam 4 bin 522 adet Hyundai ix35 satarken, sadece 1 ayda 800 adet 1.6 lt otomatik vitesli ix35 satışı gerçekleşti. Yıl sonuna kadar toplam 3 bin adet ix35, 2014'te ise 8 bin satış hedefleniyor.

5 BİN ADET SATIŞ HEDEFİ
Bir hafta önce 1.6 lt otomatik vites versiyonu satışa sunulan Kia Sportage'nin yıl sonuna kadar satış hedefi 2 bin 500 adet. 2014 hedefi ise 5 bin adet. Yenilenen Insignia'da 1.6 lt otomatik vites versiyonunu satışa sunan Opel, yıl sonuna kadar bin 500, 2014'te ise 5 bin adet satış hedefliyor.

SATILAN HER 100 OTONUN 80'İ İTHAL
Son 10 yılda toplam otomotiv pazarı yüzde 30, otomobil yüzde 57 artarken, hafif ticari araç pazarı yüzde 14.5 azaldı. Eylülde ise otomobil pazarı yüzde 7 artarken, hafif ticari araçlar yüzde 25 azaldı. Hafif ticari araçlar son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, iç talebi daraltan ve kullanıcıları olumsuz etkileyen uygulamalar sonucu hafif ticari araçların pazar payının azaldığını söyledi.

CARİ AÇIĞI YÜKSELTİYOR
Bunun sonucunda talebin, yerli hafif ticari araçlar yerine, ithal otomobillere kaydığını ifade eden Önen, "2012'nin son çeyreğinden beri otomobil ithalatı hızla artış gösterdi. Son 10 yılda ithalatın payı yüzde 70'lerdeyken bu oran yüzde 80'ler düzeyine kadar yükseldi" dedi. Önen şöyle devam etti: Sektörde yaratılan dış ticaret fazlasındaki azalmanın ithalattan hızlı artıştan kaynaklandığı görülüyor. 2013'ün 8 aylık dönemde ihracatımız yüzde 16.2 artarken ithalat yüzde 34.9 gibi çok yüksek bir oranda arttı. Geçen yıl 319 milyondolar olan dış ticaret açığı da bu yıl 1.16 milyara çıktı."

YILIN TİCARİ ARACI'NA YENİ VERSİYON
Yılın Uluslararası Ticari Aracı ödülüne sahip Ford Transit Custom Van modelinin yeni orta tavan yüksekliğine sahip modeli Custom Ailesi'nin geniş ürün gamına eklendi. Ekim itibarıyla ürün gamına eklenen versiyon 49 bin 900 TL'den başlayan fiyatlara sahip. Transit Custom, bu yeni versiyonu ile KOBİ'ler ve kargo şirketleri de dahil çeşitli sektörlerden müşterilerin kullanımı için tasarlandı. Yeni versiyon ile Transit Custom, tabandan tavana 1.78 metre yüksekliği ile kullanıcılarına 370 mm daha fazla yük yüksekliği ve ayrıca 8.3 metre küpe kadar çıkan bir azami yük hacmi sunuyor.

YÜK HACMİ % 20 FAZLA
Alçak tavanlı modele kıyasla yüzde 20 daha fazla yük hacmi sunan Ford Transit Custom Van, iki ayrı dingil mesafesi seçeneğine sahip.

SSANGYONG KORANDO YENİLENDİ
Yenilenen SsangYong'ın Korando modeli Türkiye'de satışa sunuldu. Satış fiyatı 76 bin TL olan yeni Korando, Türkiye'ye bir önceki versiyonunda da kullanılan 175 bg E-XDi200 2.0 lt dizel motor seçeneği ile geliyor. Sahsuvaroğlu Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, aracın ilk siparişinin showroomlara gelmeden yapıldığını söyledi. 

 

sabah

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!