Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Oruç tutarken dişler fırçalanabilir mi?

Dişler fırçalanmadığı zaman iftardan sahura kadar geçen sürede ağızda kolayca üreme imkanı bulan bakteriler hem kötü kokuya hem de diş çürüklerinin artmasına yol açıyor.

Oruç tutarken dişler fırçalanabilir mi?

Ramazan ayında beslenme siteminin değişmesi, iftar ve sahur arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler ağız sağlığı için risk oluşturuyor. Ağız ve diş sağlığının Ramazan ayında daha fazla önem taşıdığını vurgulayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, oruç tutarken ağız ve diş bakımının nasıl yapılması konusunda merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor:

Oruç tutarken neden ağız kokusu meydana gelir?
Ağızda oluşan diş çürükleri, iltihaplar ağız kokusunu tetikleyen önemli unsurlardır. Ağız içinde yer eden bir bakteri üreyerek ağız kokusuna davetiye çıkarır. Eskiyen köprü ve protezler, gün geçtikçe gıda birikmesine yol açarak kötü kokulara neden olabilir. Bir diğer neden de üst solunum yolları ve mide hastalıklarıdır. Ağızdan nefes alınması ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesine elverişli bir ortam oluşturur. Bu da tükürük salgısını azaltarak durumu daha kötü hale getirir.

ÇÜRÜKLERE DİKKAT
Oruç tutarken yeme içme az olduğu için ağızda oluşan tükürük salgısı da düşük seviyededir. İftar ve sahurda yenilen yemek sonrası ağızdaki asit-baz dengesi bozulur ve asit oranı artar. Özellikle sahurda yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenemeyen plaklar sebebiyle bakteri üretimi artış gösterir. Sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde üreyen bakterilere bağlı olarak çürük artışı fazla olur. Ramazan ayında tatlı ve akşam atıştırmaları fazla olduğu için bakteriler artarak çürük oluşumunu hızlandırır.

Diş çekimi ve diş tedavisi yapılabilir mi?
Anestezi yapılmadan uygulanan işlemlerde oruç bozulmaz. İşlem sırasında kişi ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı sürece bir problem yaşanmaz.

Oruç tutarken dişler fırçalanabilir mi?
İftar ve sahur yemeklerinden sonraki ilk 20-30 dakika içinde bakteriler dişte çürümeye neden olabileceği için dişlerin fırçalanması gerekir. Oruçluyken diş fırçalamanın bir sakıncası yoktur. Diş fırçalamanın orucu bozan bir etkisinin olmadığı din adamları tarafından defalarca vurgulanmıştır.

Ramazanda ağız bakımı nasıl yapılmalı?
İftar ve sahurdan sonra dişler mutlaka özenle fırçalanmalı. Dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de iyi şekilde fırçalanarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca antiseptik gargaraların kullanılması da önemli. Diş ipi kullanımı ve dilin fırçalanması bakterilerin oluşumunu engeller. Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız kokusuna da yol açar. Bu nedenle iftardan ve sahurdan sonra sigara içenler mutlaka ağız bakımı yapmalıdır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!