Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ÖĞRETMEN OKULLARININ 163. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, öğretmen okullarının 163. kuruluş yıldönümü kutlandı.

ÖĞRETMEN OKULLARININ 163. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Zeki Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi'ndeki törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, "Öğretmenlik tarihinin 163 yıl önce başladığını görüyoruz. 16 Mart 1848 yılında Darülmuallim adı altında açılan öğretmen okulları çeşitli isimlerle bugüne kadar gelmiştir. Bugün ise öğretmen liseleri ve öğretmen fakülteleri olmak üzere öğretmen yetiştiren kurumlarımız mevcuttur. Eğitimin esas kaynağı öğretmendir. Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Çünkü, güzel dinimizin ilk emri 'oku' olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun ardından maarif kongresini yaparak eğitimi öne almış ve 'Benim esas kişiliğim öğretmenliğimdir' demiştir. Çünkü biz, 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' sözüne bağlı kalmış bir ecdadın torunlarıyız. Bundan dolayı güzel nesiller yetiştiren okullarımıza minnettarız. Bu okullarımızın elden ele, dilden dile, gönülden gönüle yıllar boyu bugüne gelmesinde vesile olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, "2002 yılında İnegöl'de 2 bin 870 öğrencinin İnegöl Lisesi'nde tek bir binada okuduğu, 2'liden sonra 3'lü öğretime geçildiği, 60-70 kişilik sınıflarda eğitim yapıldığı günleri unutmuyoruz. Allah'a şükürler olsun, hayırseverlerimizin ve devletimizin destekleri ile İnegöl lise bombardımanına uğradı. İnegöl'ümüze bu güzel okulu kazandıran Konukoğlu ailesine teşekkür ediyorum. Hayırseverimizin 4 milyon TL harcayarak yaptırdığı bu okulumuzun arsasını ise belediye olarak biz tahsis ettik" dedi.
Kaymakam Durmuş Gençer de, "1927 yılında İnegöl'ün nüfusu 12 bindi. 1970'lerden yani OSB'nin kurulması ile beraber büyük göç aldı. Bugün 220 bin nüfusu var. Belki de nüfusu en hızlı artan bir ilçe. Müthiş eğitim hamlesi ve hayırseverlerimizin katkısı ile bugün Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl'de tekli eğitim yapılıyor. Eğitimde 26 tane hayırseverimizin imzası var" şeklinde konuştu
Konuşmaların ardından resim ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!