Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nükleeer soru!

Sayıştay 34.2 milyon lirayı sordu

Nükleeer soru!

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu (TAEK) denetleyen Sayıştay, başkanlık harcamaları ve maaş ödemeleriyle ilgili mevzuata aykırılık tespit etti.

TAEK, sözleşmeli personeline 2000 yılında bakan ve başbakan oluru ile kabul edilen karara göre ücret ödemesi yapıyor. Ancak  personel özlük haklarında Devlet Memurları Kanunu hükümleri geçerli. Sayıştay, 2012 yılı denetimlerinde bu durumu mevzuata aykırı bularak kadro karşılığı sözleşmeli personele fazladan yapılan 34.2 milyon liranın izahını istedi. Zaman'ın sorularına sessiz kalan kurumun Sayıştay'a cevap gönderdiği öğrenildi.

Sayıştay, TAEK denetimlerinde ilginç sonuçlara ulaştı. Sayıştay denetçileri incelemelerinde Kurum'un kadro karşılığı sözleşmeli statüsünde görev yapan personele yapılan özlük hakları ödemelerini mevzuata aykırı buldu. Sayıştay'a göre personel özlük haklarında Devlet Memurları Kanunu hükümleri geçerli. Bu nedenle de kurumda çalışan sözleşmeli statüdeki personelin özlük hakları da bu kanuna göre uygulanmalı.

Sayıştay'ın tespitlerine göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında olan kadro karşılığı sözleşmeli personele Bakanlar Kurulu kararıyla belirtilen ücret tavanını aşan (ikramiyeler dahil) herhangi bir ödeme yapılması ve sözleşmeye buna ilişkin konulması mümkün değil. Sayıştay denetçileri, kurumda çalışan sözleşmeli personele Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda çalıştırılacak Sözleşmeli Personel Hakkkında Hizmet Sözleşmesi Usul ve Esasları'na istinaden yapılan tüm ödemelerin yasal dayanaktan yoksun ve mevzuat hükümlerine aykırı olduğunu rapor etti.

Sayıştay, TAEK'e yazı yazarak kurumda kadro karşılığı sözleşmeli statüde çalışan personelin özlük, mali ve sosyal haklarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde ödenmesi gerekirken, 34 milyon 213 bin 224 liralık tutarın mevzuatta öngörülmediği halde ödenmesinin izahını istedi. Sayıştay denetimlerinde TAEK başkanlık makamının yurtdışı görev ve harcamaları da mercek altına alındı. Sayıştay'a göre yurtdışı görevlendirmelerle ilgili konaklama gibi harcamalar da mevzuatla belirlenmiş. Bu kapsamda başkanlık makamının yurtdışı harcamalarında da mevzuata aykırılık söz konusu. Sayıştay, TAEK'ten bunun da izahını istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!