Geri Nil yine kan aktı

Nil yine kan aktı

Mısır'daki katliama tepki amacıyla düzenlenen "Öfke Cuması" gösterileri sırasında 213 kişi hayatını kaybetti.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:27 - Dünya
A
Nil yine kan aktı

Meşruiyete Destek İçin Ulusal Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, "İlk belirlemelere göre 213 Mısırlı, 14 Ağustos katliamına tepki ve askeri cuntayı düşürmek amacıyla katıldıkları barışçıl gösteriler sırasında, 3 Temmuz darbesi güçlerinin kurşunlarına hedef olarak şehit düştü" ifadeleri kullanıldı.

"Dün çok tehlikeli bir gelişme yaşanmıştır. Darbeciler, barışçıl yürüyüş düzenleyen göstericilerin üzerine Ramses Meydanı'nda ve Giza'da helikopterlerden, İskenderiye'de ise tankla ateş açmıştır. Kendi halkına ağır silahla saldırarak Mısır tarihinde bir ilki gerçekleştiren General Sisi ve komutanları insanlık suçu işlemişlerdir, yargılanmaları gerekir" denilen açıklama şöyle devam etti:

"3 Temmuz darbe güçleri, yasaklı kurşunlar kullanmış, gösterilere katılmak üzere sokağa çıkan kadınları kaçırmış, ölülerin saygınlığına tecavüz ederek şehitlerin kulak ve burunlarını kesmiş, hastanelerde bulunan yaralılara ve görevi başındaki gazetecilere saldırmış, keskin nişancılarla göstericileri vurmuştur. Bütün bu ihlal ve tecavüzler darbecilerin sağduyuyu yitirdiğini ve en temel insani değerlerden uzaklaştığını göstermektedir."

Kahire'de 103 kişi hayatını kaybetti

Koalisyon açıklamasında ayrıca uluslararası örgütleri ve bütün dünyayı Mısır'da akan kanı durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

Meşruiyete Destek İçin Koalisyon tarafından yayınlanan açıklamaya göre, dün barışçıl gösteriler sırasında vatandaşlar üzerine ateş açılması sonucu en fazla can kaybı 103 kişiyle başkent Kahire'de ve 30 kişiyle İskenderiye'de yaşandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı ise hastanelere ambulansla nakledilen veya acil serviste hayatına kaybedenlerin sayısının 17 olduğunu açıkladı.

Bin kişi gözaltında

Mısır İçişleri Bakanlığı, katliama tepki amacıyla dün düzenlenen "Gazap Cuması" gösterilerinde bin 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların yanısıra 5 otomatik silah, 15'ten fazla tabanca, 7 el bombası ve 710 mermi ele geçirildiğini iddia etti. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada asker ve polis tarafından gözaltına alınanların sayısını 881 olarak duyurmuştu.

Katliama gerekçe arıyorlar

Hürriyet ve Adalet Partisi Hukuk Komitesi Başkanı Muhtar el-Aşeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının, göstericilerle birlikte silah ele geçirildiği yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve bu suçlamaların diğer onlarca suçlama gibi yalandan öteye gitmediğini iddia etti. Aşeri, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliama gerekçe bulmak için göstericileri silahlı grup olarak gösterme çabası içinde olduklarını söyledi.

Aşeri, dün rasgele gözaltına alınanların sayısının tam olarak bilinmediğini ancak İçişleri Bakanlığının belirttiği sayının çok üstünde olduğunu ve bakanlık gözaltına alınanların sayısını az göstererek ülkede gerçekleştirdiği insanlık suçunu azaltmaya çalıştığını ileri sürdü.

"Darbenin gidişi" adıyla bir hafta boyunca gösteri düzenlenecek

Mısır'da "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi"nden yapılan yazılı açıklamada, "Mısır halkını, darbenin sona ermesi için önümüzdeki bir hafta boyunca ülke genelinde  "Darbenin gidişi" adı altında protesto gösterileri düzenlemeye çağırıyoruz" denildi.

Gösterilerin barışçıl olduğu vurgulanan açıklamada, ibadet mekanları ve kamu mallarına zarar verilmemesi istendi.

Açıklamada ayrıca Ramses Meydanı'nda kılınacak akşam ve yatsı namazlarının ardından, emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden demokrasi yanlıları için gıyabi cenaze namazı kılınacağı da belirtildi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:27
A