Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Mühendislerin yüzde 75'i yoksulluk sınırı altında'

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi H.Coşkun Arıtürk, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) araştırmasına göre mühendislerin yüzde 75'inin yoksulluk sınırı altında maaş aldıklarını söyledi

'Mühendislerin yüzde 75'i yoksulluk sınırı altında'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin düzenlediği, 'Sosyal Güvenlik Kurumu Uygulamaları' konulu konferans oda binasında yapıldı. Konferansa SGK İl Müdürü Yardımcısı Adem Bahadır Ulu ile Muratpaşa Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Haluk Bilgiç ve oda üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi H.Coşkun Arıtürk, TMMOB'nin araştırmasına göre mühendislerin yüzde 75'inin yoksulluk sınırı altında maaş aldıklarını söyledi. Genç meslektaşlarının emek sömürüsüyle karşı karşıya kaldığını belirten Arıtürk, "Çalışma saatlerinde tam bir keyfilik var ve fazla çalışma karşılığı ücret verilmesi söz konusu değil. Sendikasızlık ve iş güvencesinden yoksunluk, çalışma koşullarının sağlıksızlığı da sektörün dikkat çekici özellikleri arasında. Bu nedenle de inşaat sektöründe meslek dışı alanlarda çalışma ve işsizlik oranı yüzde 25'i geçmiştir" dedi.

Arıtürk, şöyle devam etti:

"Mühendislerin koşullarının ve sosyal konumlarının, nitelikli işgüçlerinin yani emeklerinin, kaygı verici boyutlardan arındırılması şarttır. SGK Genel Müdürlüğü ile TMMOB arasında 31 Temmuz'da imzalanan protokol gereğince, mühendis, mimar ve şehir plancıları TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılmayacaktır. Bu bir nebze de olsa çalışanlarımızı rahatlatan bir uygulamadır."

Daha sonra söz alan SGK İl Müdür Yardımıcısı Adem Bahadır Ulu ise SGK uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!