Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mucize domuz yine şaşırttı

Çin, 2008 yılında yaşanan Siçuan depreminin en büyük mucizesini gerçekleştiren domuz Zu Jianqiang'ı klonlayarak onurlandırdı. Kısır olan Zu, 90 bin kişinin hayatına mal olan depremde tam 36 gün enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılmıştı.

Mucize domuz yine şaşırttı

Bilim insanları Zu'nun DNA'sının tıpatıp aynısına sahip altı yavru üretmeyi başardı. Şenzen kentinde yapılan çalışma sonucunda, kurtarıldıktan sonra ulusal kahraman ilan edilen Zu başarıyla klonlanmış oldu.

Bilim insanları, Zu'nun depremden önce kısırlaştırışdığını, enkaz altında kaldığı süre boyunca da büyük bir travma geçirdiğine dikkat çekti. Buna rağmen, klonlama işlemi başarıya ulaştı.

Çin'in Saançi ve Gansu eyaletleri arasında bulunan Siçuan eyaletinde 12 Mayıs 2008'de yaşanan deprem ülkenin tarihindeki en büyük facilardan biri olarak kayıtlara geçmişti.

YİNE ŞAŞIRTMAYI BAŞARDI
Klonlama projesinin başındaki isim Du Yutao, "Zu bizi tekrar şaşırtmayı başardı... 36 gün boyunca süren yaşam mücadelesinde kömür çiğneyerek ve yağmur suyu içerek hayatta kalmıştı" dedi.

Du, 150 kilo ağırlığındaki Zu'nun klonlarının kendisine şaşırtıcı derecede benzediği, hatta gözlerinin arasındaki doğum izini de taşıdığını belirtti. Beş yaşındaki Zu, insanlarla karşılaştırıldığında 60 yaşındaki bir insanla yaşıt.

Domuz, Çin'in 12 Hayvan Takvimi'nde yer alan hayvanlardan biri. En son 2007 yılında Çin'de domuz yılı yaşandı. Çin, bir sonraki domuz yılına 2019'da girecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!