Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Moody's BIST'in hevesini kırdı

Bir not artışı beklentisi ile hafta başından beri yükselişini sürdüren BISt 100 endeksi Moody's'den gelen açıklamalar ile geri çekiliyor.

Moody's BIST'in hevesini kırdı

Geçtiğimiz gün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın not atışı beklendiğini belki bugün belki yarın geleceğini dile getirmişti. Gösterge tahvilin yeninden yüzde 5'in altına gerilemesinin etkisi destelemem endeks yeni güne yüzde 0.21 yükseliş ile 91.037 puandan başladı.


Endeks gün içinde 91.371 puanı gören endeks Moody's'in açıklaması ile yüzde üzerinde değer kaybı yaşanıyor.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunun artırılması yönündeki beklentilere ilişkin olarak, "Moody's'in kredi derecelendirmeleri geçerliliğini sürdürmektedir. Yeniden gözden geçirme için herhangi bir zaman dilimimiz bulunmamaktadır"  değerlendirmesini yaptı.

Moody's İletişim Stratejisti Jessica Sibado, "Moody's'in kredi derecelendirmeleri geçerliliğini sürdürmektedir. Yeniden gözden geçirme için herhangi bir zaman dilimimiz bulunmamaktadır" ifadesini kullandı.

Açıklamalar sonrasında endeks yüzde 1 üzerinde değer kaybı ile 89.641e kadar gerildi.

Moody's geçen yıl 20 Haziran Türkiye'nin kredi notunu bir basamak artırılarak, "Ba2"den "Ba1"e yükselterek, not görünümünün ise "pozitif" olarak devam ettirildiğini açıklamıştı.

Ardından Moody's 21 Kasım'da İstanbul'da düzenlediği "Türkiye Kredi Riski Konferansı"nın öncesindeki gece Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü sabit tuttuğunu açıklamıştı.

Günün ilk yarısıdan yüzde 4.92 tarihi düşük seviyeleri göre gösterge tahvil günün ikinci yarısında haberler sonrasında yüzde 4.96 seviyesine yükseldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!