Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'daki 'şiddeti' kınadı

BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Martin Nesirky, AA muhabirinin sorusu üzerine, BM Genel Sekreteri Ban'ın Mısır'da hafta sonu yaşanan şiddet olayları sebebiyle "dehşete düştüğü"nü söyledi.

Mısır'daki 'şiddeti' kınadı

 

 

Nesirky, Ban'ın daha önce yaptığı açıklamalarda barışçıl gösteri, ifade ve protesto haklarını savunduğunu bildirdi.

Konuya ilişkin daha sonra BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada da Mısır'daki gösterilerde 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek, Ban'ın "şiddeti" kınadığı ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini sunduğu ifade edildi.

Açıklamada, Genel Sekreterin gösterilerden önce barışçıl protesto, toplanma ve ifade özgürlüğüne saygı ve şiddetten sakınma konularında uyarıda bulunduğu hatırlatılarak, Ban'ın siyasi katılım ihtiyacı, cezaevindekileri de kapsayacak şekilde insan haklarına tam saygı ve Mısır'da barışçı siyasi geçişi sağlamak için hukukun üstünlüğünün temel alınmasının önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Mısır otoritelerinin açıklamalarında bu prensiplere bağlı olduklarını vurguladıkları da ifade edilerek, Genel Sekreter Ban'ın, ayrıca bugün Mısır'da askeri personele yapılan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı da şiddetli şekilde kınadığı kaydedildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!