Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da öğrencilerden darbe karşıtı gösteri

Mısır'da üniversite öğrencileri, 6 Ekim gösterilerinde darbe karşıtlarına yönelik saldırıları protesto etti.

Mısır'da öğrencilerden darbe karşıtı gösteri

 

Mısır'da üniversite öğrencileri, 6 Ekim gösterilerinde darbe karşıtlarına yönelik saldırıları protesto etti.

Kahire Üniversitesi rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler, 6 Ekim gösterilerinde darbe karşıtlarına yönelik şiddeti kınadı ve gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

"Öğrencilere özgürlük" ve "Öğrenciler baltacı değildir" yazılı dövizler taşıyan grup, protesto için bugün derslere girmediklerini ifade etti. Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen bir diğer öğrenci grubu da mühendislik fakültesinin önünden Nahda Caddesi'ne kadar "insan zinciri" oluşturdu.

Kahire Üniversitesi öğrencilerinden başka bir grup ise orduya destek gösterisi yaptı.

"Ben İhvan üyesi değilim, sen de insan değilsin"

Kahire'nin güneyindeki Hilvan Üniversitesi öğrencileri de müdahaleyi protesto etti. "Ben İhvan üyesi değilim, sen de insan değilsin", "Bana baltacı dediler, ben devrimci öğrenciyim" ve "Askeri yönetim düşmeli" şeklinde sloganlar atan öğrenciler, gösterilerde arkadaşlarının hayatını kaybettiğine dikkati çekmek için kefen taşıdı. Burada da eylem yapan öğrencilere darbe yanlısı bir grup tepki gösterdi. Üniversitenin güvenlik görevlileri, duruma müdahale ederek tartışmaların arbedeye dönüşmesini engelledi.

İskenderiye Üniversitesi'ndeki "Darbe Karşıtı Öğrenciler Hareketi" de askeri darbeye tepki göstermek ve gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etmek için yürüyüş yaptı.

Öğrencilerin, "Askeri yönetim düşmeli", "Zindan duvarına, öğrencilere yönelik gözaltıların utanç verici olduğunu yaz", "Kaybedenlerin hükümeti, kardeşlerimizi geri ver" sloganları attı.

Suveyş Kanalı Üniversitesi öğrencileri de 6 Ekim gösterilerinde 2 arkadaşlarının öldürülmesini kınayarak, bölgede "insan zinciri" oluşturdu.

Eş-Şarkıyye ilindeki Zegarig Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki bir grup öğretim görevlisi, fakültedeki bazı doktorların ve öğretim görevlilerinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Mısır'da 6 Ekim Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla darbe karşıtı düzenlenen gösterilerde, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 53 kişinin hayatını kaybettiği, 271 kişinin yaralandığı açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!