Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Metal işçileri eylemde

Türk Metal'in grev kararı alması işçileri meydanlara döktü.

Metal işçileri eylemde

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 4 sanayi kuruluşunda çalışan yaklaşık 2 bin 300 işçi, çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce Türk Metal İşçisi ile birlikte ilçe meydanında toplanarak basın açıklaması yaptı.
115 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme müzakerelerinden sonuç çıkmayınca Türk Metal Sendikası'nın grev kararı almasının ardından 227 iş yerinde fazla mesailer de kaldırıldı. Grev kararının alınması ile birlikte sanayi kuruluşlarında eylemler de başladı.
Orhangazi'de Componenta Dökümcülük, Aka, Bamesa ve Kırpart fabrikalarında toplam 2 bin 300 işçinin bulunması, grev kararı ile birlikte gözlerin Orhangazi'ye de çevrilmesine sebep oldu. Daha önce Bursa ve Gemlik'te çeşitli yürüyüşler yapan Türk Metal İşçisi, Orhangazi'de de meydana indi.
Türk Metal Gemlik Şubesi Başkanı Kemal Durmaz, "Bizler işimiz ve iş yerimiz için her şeyi yaptık. Bu sayede patronlar kazandı, fabrikalar kazandı, Türkiye kazandı. Ama biz hiçbir zaman hakkımızı alamadık. Şimdi alacağız. Şimdi biz kazanacağız. Çünkü insanca yaşamak artık bizim de hakkımız" dedi.
Durmaz, Türk Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) kendilerine 1,14 zam teklif ettiğini belirterek, "1,14 demek yalan demek, inkar demek, kölelik ve insafsızlık demektir. MESS bize filler gibi çalışın, ama karıncalar gibi yiyin diyor. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!