Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mescid-i Aksa'da gergin saatler

Yahudi yerleşimci gruplar, İsrail askerlerinin koruması altında zorla Mescid-i Aksa'ya girdi

Mescid-i Aksa'da gergin saatler

 

Bazı Yahudi yerleşimciler, ilk Süleyman Mabedi'nin Babilliler tarafından yıkılmasını anma yıldönümü öncesinde İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'ya zorla girdi.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu yaptığı yazılı açıklamada, "Büyük bir grup yerleşimci, İsrail askerlerinin korumasında Mağaribe kapısından Mescid-i Aksa'yı bastı. Öte yandan İsrail güvenlik güçleri, Mescid-i Aksa'nın kapılarında aldığı önlemleri arttırdı" denildi.

Sabah Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen 2 Filistinli çocuğun askerler tarafından kapıdan zorla uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, Aksa'ya giren Müslümanların çoğunun da kimliklerine el konulduğu ifade edildi.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu dün yaptığı açıklamada da "Yaklaşık 200 İsrailli yerleşimcinin askerler eşliğinde Mescid-i Aksa'yı bastığı. Yahudilerin, geçmişte Mescid-i Aksa'nın yerinde inşa edildiğini iddia ettikleri sözde Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü olan 16 Temmuz öncesinde yaptıkları bu baskınların, önümüzdeki günlerde artmasını tahmin ediyoruz" ifaderine yer vermişti.

Yahudiler her yıl, İbrani takvimine göre 9 Ağustos'ta, Tevrat'ta, Kudüs'teki ilk Yahudi tapınağı olduğu kabul edilen Süleyman Mabedi'nin Babilliler tarafından yıkılmasını anıyor. Miladi takvime göre bu tarih bu yıl 16 Temmuz'a tekabul ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!