Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mersin'de Akdeniz Oyunları heyecanı

MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Haziran ayında Mersin'de yapılacak olan 17'nci Akdeniz Oyunları'nın bir Türkiye projesi olduğunu ve çalışmalara kilitlendiklerini belirterek, "Akdeniz Oyunları bizim kabiliyetimizi gösteren, organizasyon ve tesis dahil her alandaki iddiamızı ortaya koyan oyunlar olacak" dedi.

Mersin'de Akdeniz Oyunları heyecanı

 


Emirler Köyü civarındaki Pedios Concept Restaurant'da basını bilgilendirme toplantısına Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, hazırlık ve düzenleme kurulu üyeleri ile protokol üyeleri ve Mersin ve Adana'dan çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu, "Akdeniz Oyunları'na 120 gün kaldı. Oyunların elde edilmesi bir Türkiye projesidir. Akdeniz Oyunları Türkiye'nin her alandaki gelişiminin, güçlü yürüyüşünün, uluslararası alanda gelişme ve artık dev organizasyonları gerçekleştirme kabiliyetinin bir sonucudur. Mersin'de gerçekleştirilmesi ve 4 branşta Adana'nın da buna destek vermesi, şüphesiz Türkiye'nin en büyük hedefi olan ve bu yıl oylamayla sonucu belli olacak 2020 Olimpiyatları öncesindeki en önemli sınavdır. Akdeniz Oyunları, bizim kabiliyetimizi gösteren, organizasyon ve tesis dahil her alandaki iddiamızı ortaya koyan oyunlar olacak" dedi.

'TÜRK MUCİZESİ'

Türkiye'nin 6 yıllık bir çalışmayı 2 yıllık sürede yaparak bir Türk mucizesini gerçekleştirdiğini söyleyen Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:

"İddiamız, ilk günden itibaren Sayın Başbakanımızın teminat mektubunda açıkça vurguladığı gibi bugüne kadar gerçekleştirilen oyunlar içinde en başarılı, en görkemli oyunlar olması hedefidir. Bu sadece bizim iddiamız değil, Oyunlar Komitesi'nin vardığı kanıdır. Oyunların organizasyon maliyeti 187 milyon TL civarında. Tesisleşme altyapısı için de 500 milyon TL'ye varan bir bütçe bulunuyor. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı'nın stadyum bağlantısı için yaptığı yonca kavşağı 50 milyon TL'ye varan bir maliyete neden oldu. Oyunların Akdeniz coşkusunu yansıtan, Akdeniz insanının heyecanını sunan bir organizasyon olmasını amaçlıyoruz. Bu bölgenin her köşesindeki herkesle bu oyunları buluşturmak istiyoruz. Özellikle aktif spor yapan çocuklarımızın tüm oyunlar süresince ilgi alanları çerçevesinde spor etkinliklerinde buluşmasını sağlayacak planlamalarımız var. Katkı ve katılımı sağlamak adına esnafımızın, tüccarımızın dikkatini çekecek kararlar ve planlar var."

'EN GÖRKEMLİ ORGANİZASYON OLACAK'

Medya ve tanıtım satın alınması ile oyunların açılış, kapanış seramonileri ve diğer etkinlikleri kapsayan iki hizmet alımının sonuçlarının çok kısa süre içerisinde açıklanacağı bilgisini de veren Güzeloğlu, "Oyunlar bugüne kadar ki en görkemli uluslar arası spor organizasyonu olacak. Bundan kimse şüphe duymasın. Bu oyunlar büyük bir şölen. 24 Akdeniz ülkesinin yöneticisinin, sporcusunun, üyesi ve insanının doğrudan katılımcısı ve milyonların belki izleyicisi olacağı etkinliğin Türkiye'nin, Mersin'in ve Adana'nın tanıtılması için altın bir fırsattır" dedi.

Satın alma sürecinin ardından Mersin Valiliği olarak Adana Valiliği ile birlikte tanıtım boyutlarında işbirliklerini geliştireceklerini söyleyen Güzeloğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

"İnancımız ve amacımız, bu oyunların yaklaşan günler içerisinde her yönüyle eksiksiz ve mükemmel geçmesidir. Bizim en öncelikli işimiz Akdeniz Oyunları'dır. Şu anda kilitlenmiş ve buna dönük çok ciddi bir kurumsal anlamda ilişkiyi tesis etmiş durumdayız. Her gün yapılanları anlık takip ediyoruz ve bir büyük sınavı inşallah elbirliğiyle Türkiye, Çukurova, Mersin ve Adana yüz akı olarak vereceğiz. Artık Türkiye, dünya çapında organizasyonları yapan, altından başarıyla kalkan, sporcusuyla seyircisiyle hem organizasyon hem de spor keyfi sunan bir büyük ülke. Akdeniz Oyunları da bunu destekleyecek, teyit edecek ve bizi bir büyük hedefe, 2020 Olimpiyatları'na taşıyacaktır."

Oyunlara manevi katkılarının çok büyük olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan ise stadyuma kadar gelen yol çalışmaları için kamulaştırmaları 3-4 aydan beri hızlı bir şekilde yaptıklarını, şu ana kadar 10 milyon TL'nin üzerinde kamulaştırma bedeli ödediklerini, kamulaştırmaların devam ettiğini, yol inşaatlarına ve altyapı inşatlarına 50 milyon TL harcama yaptıklarını söyledi.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Yapımı devam eden tesislerin havadan görüntüleri ile bir sunum gerçekleştiren Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Korkmaz ise hazırlıklarının hızla devam ettiğini belirterek, "Her türlü tedbiri aldık. 11 bine ulaşan gönüllü başvurusu var. Bunlardan 2 bin 500, 3 bin civarında bir seçim yapılacak. Bir kısmı Şubat, bir kısmı Nisan ayı sonu olmak üzere tesisler tamamlanacak. Mersin stadyumunda bir yüklenici değişikliği oldu. Statla ilgili olarak şu an 620 kişinin aynı anda çalıştığı büyük bir şantiye kurulmuş durumdadır. İnşaat şu an yüzde 40'lar seviyesinde. Mersin stadyumu 1 Haziran itibariyle bize teslim edilecek. Açılış ve kapanış seremonilerinin yapılacağı alan burası olacak" dedi.

Tanıtımda yetersiz ve geç kalındığı yönünde eleştiriler olduğu yönünde bir soruyu yanıtlayan Korkmaz, şöyle konuştu: "Bu tür uluslararası çoklu spor organizasyonlarında medya satın alma, PİAR ve reklam kampanyası tüm dünyada hep tek fazda yapılıyor. Olimpiyatlarda da tek fazlık medya kampanyası yapıldı. Genelde 3 ay kala bir medya kampanyası başlatılır. O kampanya çerçevesinde her türlü iventler yapılır ve olay açılış seramonisinin olduğu günde en üst noktaya ulaşır. Mersin'de oyunlara 4 ay var. Bu anlamda bir geç kalınmışlıktan bahsetmemiz fiilen biraz zor. Ancak, bugüne kadar koordinatörlüğün Mersin özelinde yaptığı tanıtımlarda bir takım eksiklikler var, bu benim eksikliğim. Önümüzdeki 1 hafta, 10 günlük süreçte hazırlık ve düzenleme kuruluna sunulmuş olan projelerden medya ve PİAR kampanyasını yürütecek olan ortak girişim ya da firma belirlenecek. O zaman böyle bir tanıtım başlayacak, belki bıktırıncaya kadar yoğun bir kampanya olacak. Bu dünyanın her yerinde böyle, Mersin'e özgü bir şey değil, çok fazla geç kalınmışlık da yok."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!