Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Meclis, Türk çocukları için Almanya'da

Almanya'da ailelerinden koparılan Türk çocukları için TBMM devrede

Meclis, Türk çocukları için Almanya'da

Almanya'da gençlik dairelerinin Türk kökenli çocukları ailelerinden alması Türkiye'nin yakın takibinde.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu konuyu yakından araştırmak üzere Almanya'nın Stuttgart kentinde temaslarda bulundu.

Heyet ilk olarak 10 Mart'ta 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Backnang  yangınından kurtulan aile bireyleri ile görüştü, ardından Winterbach'ta iki yıl önce yaşanan ırkçı saldırı mağduru ailelerle de bir araya geldi.

Daha sonra komisyon üyeleri belediyelere ait Gençlik Dairelerinin yetkililerinden, çocuklar ve ailelerin durumu hakkında bilgi aldı.

Stuttgart'taki temasların son gününde Stuttgart başkonsolosluk konutunda Türk Sivil Toplumu temsilcileriyle bir araya gelen heyet Alman makamları ile yaptıkları görüşmeler hakkında bir durum değerlendirmesi yaptı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Biz buradan çıkan sonuçları daha sonra rapor haline getirerek hem Avrupa kamuoyu ile hem de Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız. Bu bizim referans metnimiz olacak. Bu metnin üzerine daha sonraki çalışmalarımızda daha yeni bilgiler yeni eylem planları eklemiş olacağız." dedi

Komisyonun Stuttgart ziyaretlerinin ardından Münih kentine geçerek ırkçı NSU örgütü tarafından öldürülen Türklerin davasına bakan mahkemenin başkanıyla görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!