Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Marmara'da balık kalmadı

Marmara denizi bu av mevsiminde balıkçıları hüsrana uğrattı.

Marmara'da balık kalmadı

Mayıs ayında başlayan su ürünleri av yasağı 1 Eylül tarihinde sona ererken, "Vira bismillah" diyerek umutla denize açılan balıkçıların ağlarına balık yerine hüsran takılıyor. Marmara denizi bugüne kadar yapılan yasak avcılık yüzünden adeta balıkçılara küstü. Deryadan umduklarını bulamayan balıkçılar, "İnsan ne ekerse onu biçer. Senelerdir küçük büyük ayırt etmeden avlanan bazı açgözlü meslektaşlarımız trollerle denizleri bir tarla gibi sürerek balık yuvalarını bozdular, balıkların yumurtalarını bile dağıttılar. Yumurtlama döneminde balıkları yakaladılar. Bu yüzden Marmara'da balık kalmadı" diye dert yandı.
Bu sezon lüferin yok denecek kadar az olduğu öğrenildi. Öte yandan bölücü başının tutuklu bulunduğu İmralı adasına balıkçıların yaklaştırılmamasının bir avantaj olduğu, balıkların adanın çevresini yumurtlama yeri olarak seçtiği bildirildi. Balıkçılar, "İmralı'nın çevresine hiçbir balıkçı teknesinin yaklaşamaması sayesinde burası balıklar için en uygun yumurtlama yeri oldu. Balıklar burada çoğalıp Marmara'ya dağılıyor" dedi.
Mudanya'da hamsi ve istavritin kilosu 5 ila 7, çiftlikte yetiştirilen çupra ve levreğin 14, mezgidin 15, karidesin 12, tekirin 40, kalkanın 60, deniz levreğinin 40, deniz çuprasının 30, uskumrunun 10, kırlangıcın 10, peygamber balığının20, dil balığının 15, sardalyenin 5, somon balığının kilosu 20 liradan satılıyor. Lüferin tanesi 20, palamudun tanesi ise 15 liradan satılıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!