Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Maliyeti trilyon dolar!

Numan Kurtulmuş, "350 milyar dolar az" dedi

Maliyeti trilyon dolar!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'barış ekonomisi' çalışmasının detaylarını Habertürk'e açıkladı. 13 kalemde inceleme yaptıklarını söyleyen Kurtulmuş, "Terörün Türkiye'ye maliyeti 350 milyar dolar değil, 1 trilyon dolar" dedi.
Habertürk'ü ziyaret eden AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Kurtulmuş, terör nedeniyle Türkiye'nin risk priminin hep yüksek kaldığını faizlerin de yüksek tutulduğunu, faiz yükü nedeniyle kamuda 100 milyarlarca dolar kayıp yaşandığını söyledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu turizm potansiyelinin yüzde 5'ini kullanabildiğine işaret eden Kurtulmuş, "Ani Harabeleri, İshakpaşa Sarayı'na çatışma ve şiddet ortamı nedeniyle yerli ve yabancı turist gidemedi. 100 milyarlarca dolar turizm geliri kaybı oldu. Sınır ticareti tam kapasite yapılamadığı için milyarlarca dolar gitti. Göç nedeniyle hem Doğu ve Güneydoğu hem de İstanbul, İzmir, Bursa, Mersin gibi şehirler büyük maliyetlere katlandı. Buralarda şehirleşme konusunda büyük çarpıklıklar ortaya çıktı" dedi.

"3 YERLİ OTOMOBİL OLURDU"
"Evladını kaybeden annelerin acılarını dünyayı verseniz maliyet olarak karşılayamazsınız" diyen Kurtulmuş, 30 yıldır terörün maliyetine katlanan milletin şimdi çözümün getirisini alacağına işaret etti. "Çözüm şimdi değil 30 yıl önce olsaydı Türkiye'nin yapmak için bir yiğit aradığı yerli otomobilden bir değil 3 uluslararası markası olurdu. Göktürk-2, 15 yıl önce fırlatılırdı. Kişi başı milli gelir 20 bin dolar olurdu" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!