Geri Lübnan'da siyasi kriz: Hariri görevi bıraktı

Lübnan'da siyasi kriz: Hariri görevi bıraktı

Lübnan'da bir türlü bitmek bilmeyen siyasi kriz devam ediyor. Mustafa Edip'in ardından eski başbakan Hariri'ye verilen hükümet kurma yetkisinden de sonuç çıkmadı. Hariri, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile anlaşamadığı için görevi bıraktığını açıkladı.

15 Temmuz 2021 Perşembe, 18:51 - Dünya
A
Lübnan'da siyasi kriz: Hariri görevi bıraktı

Derin ekonomik ve sosyal krizlerin yaşandığı Lübnan'da siyasi krizden çıkış yolları da tıkandı.

Hükümet kurmakla görevlendirilen Saad Hariri, yeni hükümet kurmak için 9 aydan bu yana Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yürüttüğü müzakerelerin sonuçsuz kaldığını açıkladı.

AVN'I SUÇLADI

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2 isim arasında gerçekleşen toplantı sonrası konuşan Hariri, gelinen durumdan dolayı Avn'ı suçladı. Mişel Avn'ın önerilen isimlerde köklü revize talep ettiğini söyledi.

"Avn'ın pozisyonunda değişiklik olmadı. Yeni hükümet konusunda anlaşma sağlayamayacağımız artık net ve açık" diyen Hariri, hükümet kurma görevini iade ettiğini duyurdu.

KRİZ ÜSTÜNE KRİZ 

Hariri'nin açıklamasından sonra Lübnan lirası dolar karşısında keskin bir değer kaybı yaşadı. Dolar, karaborsada ilk kez 20 bin Lübnan lirasının üzerine çıktı.

Ülkedeki çok boyutlu ekonomik, sosyal ve siyasi kriz nedeniyle geçtiğimiz haftalarda ciddi bir ilaç ve yakıt sorunu da meydana gelmişti. 

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


15 Temmuz 2021 Perşembe, 18:51
A