Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuyumcular uyardı

Çeyrek altının alım-satımı arasında normalde 5 lira olması gereken farkın 23 liraya çıktığı belirtiliyor. Kuyumcular uyarıyor: Altının satışı 152 liraya kadar çıkarken, alışı değişmeden 132 lirada kaldı.

Kuyumcular uyardı

 

 

Çeyrek altında kriz bitmiyor. Piyasa fiyatının çok üstüne satılan ve kuyumcuların dahil 'Almayın' diye uyardığı çeyrek altında şimdi de 'alım-satım' farkı gündeme geldi. Balıkesir Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı İrfan Günsay, çeyrek altındaki fiyat yükselişine dikkat çekerek, "Normalde alım-satımı arasında 5-6 lira fark olması gereken çeyrek altının satışı 155 liraya çıkarken, alışı değişmeden 132 lirada kaldı" dedi.

'KARABORSADA FİYAT YÜKSELDİ'

Günsay, altının gramının geçen haftaya oranla az miktarda artışla 81 liraya yükseldiğini söyledi. Bu rakamlara göre çeyrek altının satış fiyatının 138, alışının ise 132 civarında lira olması gerektiğine dikkati çeken Günsay, şunları söyledi: "Çeyrek, yarım ve büyük altın karaborsa olunca fiyatlar yükseldi. Alım-satım arasındaki fark da 23 liraya yükseldi. Zaten elinde altın bulunanlar, mümkün olduğunca kuyumcuya gelip satmıyor. Hatta bu olumsuz durum, vatandaşların kuyumcuya olan güvenini azaltıyor. 155 liraya aldığı çeyrek altına, 132 lira fiyat veriyorlar."

 

'TEDİRGİN BEKLİYORUZ'

Günsay, çeyrek altının kuyumculara maliyetinin 151-152 lira olduğunu belirterek, "Darphane'nin piyasaya altın vereceği söyleniyor. Yine bazı büyük firmaların eline geçerse çeyrek altındaki bu ateş sönmez. Kuyumcular, 'Bizim elimize geçecek mi?' diye bekliyor. Umutlu değil, tedirgin bekliyoruz" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!