Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kutsal topraklarda hac hazırlıkları

Hac farizasının en zorlu etaplarından biri olan Arafat-Müzdelife-Mina arasında yolcu taşıyacak olan hızlı trenlerin bakım ve kontrolleri yapılıyor.

Kutsal topraklarda hac hazırlıkları

 

Dünyanın dört bir yanından hacı adaylarının akın ettiği Mekke'de tüm hazırlıklarda sona gelindi.

Yılda sadece hac mevsiminde faaliyet gösteren ve Arafat-Müzdelife-Mina arasında yolcu taşıyan hızlı trenlerin de son bakım ve kontrollerinin yapıldığı bildirildi.

Arafat-Müzdelife-Mina Tren Projeleri Genel Müdürü Fahd bin Muhammed Ahmet ebu Tarbuş, 1 milyar 700 milyon dolara mal olan projede, 20 trenin çalıştığını ve bunların saatte yaklaşık 500 bin kişiyi Arafat-Müzdelife ve Mina arasında karşılıklı olarak taşıyacağını belirtti.

Söz konusu hızlı trenden sadece istasyonların etrafında konuşlanan hacıların istifade edeceğini bildiren Tarbuş, bu hizmetten öncelikle Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, güney Asya ve bazı Avrupa ülkeleri ile Türkiye'den gelenlerin faydalanabileceğini anlattı.

Hac dönemindeki ulaşım sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırdığı ve Arafat'tan Müzdelife'ye 7, Mina'ya ise 9 dakikada ulaşabilen hızlı tren projesinden 60 dolar civarındaki bir ücretle 7 gün boyunca trenlerin tüm istikametlerinde istifade edilebilecek.

Öte yandan hac hazırlıkları çerçevesinde, şeytan taşlama bölgesi olan Cemaratta da son çalışmaların yapıldığı görüldü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!