Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuru çay üretimi azaldı mı?

DOĞU Karadeniz Bölgesi'nde geçen yıl 1 milyon 152 bin ton dolayında gerçekleşen yaş çay rekoltesi, bu yıl 930 bin tona geriledi; kuru çay üretimi de yüzde 7 oranında azaldı.

Kuru çay üretimi azaldı mı?

Rize Ticaret Borsası'nda (RTB) düzenlenen 'Her üye için bir web sitesi' projesinin tanıtımında konuşan RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, geçen yıl 1 milyon 152 bin ton seviyelerinde gerçekleşen yaş çay rekoltesinin bu yıl hava ve iklim koşullarına bağlı olarak 930 bin ton seviyelerine gerilediğini belirtti. Erdoğan, "Çaykur 565 bin ton, özel sektör ise 363 bin ton seviyelerinde yaş çay işledi. Bu yıl yaş çaydaki ürün kaybı nedeniyle kuru çay üretimi de yüzde 7 seviyelerinde düştü. Geçen yıl 225 bin ton dolayında kuru çay üretimi gerçekleştirilmişken bu yıl bu rakam 215 bin ton seviyelerinde kaldı. Bu aslında kuru çayın pazarda değer kazanması anlamına geliyor" dedi.

Özellikle çözüm süreci ile birlikte Doğu ve Güneydoğu'da PKK'nın çekilmesiyle sınırlardan kaçak çay girişinin büyük oranda azaldığını söyleyen Erdoğan, "Ancak kuru çay üretiminde yaşanan az miktardaki düşüşle beraber kaçak çayda o bölgelerde yeniden bir hareketlenme olduğu yönünde duyumlar alıyoruz Bu yönde ilgili makamlarında tespitleri var. Düşük miktarlarda kaçak çay yakalamaları oldu" diye konuştu.

Erdoğan, çayla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde 'Çayın desteklenmesi projesi' adı altında ortak bir çalışma başlatıldığını belirterek, sıkıntı yaşayan özel sektör çay fabrikalarına düşük faizli kredi imkanı tanınacağını da sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!