Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyeti anlatan, en çok okunan kitaplar sıralandı

BKM Kitap, 20 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan en çok okunan kitapları paylaştı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın anlam ve önemine değinen BKM Kitap Kurucusu Kutbettin Bingölbali ise bayramı, "Küllerinden doğan bir toplumun yeniden ayağa kalkmasının hikayesi" olarak niteledi.

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyeti anlatan, en çok okunan kitaplar sıralandı

Avrupa'nın en büyük kitabevi BKM Kitap, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Kurtuluş Savaşı yıllarını ve Cumhuriyetin kuruluş sürecini anlatan ve okuyucular tarafından en çok tercih edilen kitapları paylaştı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın önemine ilişkin konuşan BKM Kitap Kurucusu Kutbettin Bingölbali ise, bu özel günü "Küllerinden doğan bir toplumun yeniden ayağa kalkmasının hikayesi" olarak tanımladı. Cumhuriyetin aynı zamanda bir kültür, eğitim ve gelişim yolculuğu olduğunu belirten Bingölbali, "Bu yolculukta da kitapların yadsınamayacak bir yeri var. Yeri gelmişken Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten yaşanmış kısa bir hikaye ile bahsetmek isterim. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı bittikten sonra İstanbul'a dönerken kütüphaneci Nuri Ulusu'ya kitaplarını toplamasını söyler, Nuri Ulusu kitapları karton kutularla koli yaparken Atatürk bunu görür ve hemen iki tane cephane sandığı ile gelir. Karşısında cephaneleri gören Ulusu şaşkındır ve Atatürk "Savaşta bunlarla cephane taşıdık, sen o zaman çocuktun, bilemezsin, bu sandıklar benim için çok önemlidir. Şimdi o savaş bitti, yeni bir savaşımız başlıyor. O da kültür ve sanat savaşımızdır ve okumakla, kitapla olur; işte şimdi cephane taşıdığımız o sandıklara kitaplarımı koy, bu sandıklarla taşınsın, cephanenin yerini artık kitaplar alsın" der. Bu hikaye bizim için çok kıymetli. BKM KİTAP ailesi olarak Atatürk'ün kitap ile olan bağı her vatandaş gibi bizleri de derinden etkilemekte. Cumhuriyet adeta yaldızlı bir kitap gibi karşımızda duruyor. İnşallah bizler de genç nesillerimizin daha çok kitap okumalarına vesile oluruz. Saygı ve minnetle Gazi Mustafa Kemal'i ve silah arkadaşlarını anıyor ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum. Kendisi milletimizin muasır medeniyetler seviyesine ancak okuyarak ve bilinçlenerek ulaşabileceğini ifade etmiştir. Bugün Cumhuriyeti'mizin 97'nci yılını kutluyoruz. Bu önemli günde sizin için Cumhuriyetin kazanıldığı süreci anlatan kitapları derledik" ifadelerini kullandı.

Kurtuluş Savaşını ve Cumhuriyetin kuruluşu anlatan en çok okunan kitaplar şu şekilde;

1. Halide Edip Adıvar, Ateşten Gömlek

2. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Sodom ve Gomore

3. Mehmet Rauf, Hala

4. Kemal Tahir, Esir Şehrin İnsanları

5. Tarık Buğra, Küçük Ağa

6. Ahmet Hamdi Tanpınar, Sahnenin Dışındakiler

7. Attila İlhan, Allahın Süngüleri: Reis Paşa

8. Turgut Özakman, Şu Çılgın Türkler

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!