Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kurlar istihdam verileri ile dalgalanıyor

Sabah saatlerinde Asya piyasalarında Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelen istihdam dataları ile kurlar tarafında oynaklık yaşanıyor.

Kurlar istihdam verileri ile dalgalanıyor

Avustralya'da Nisan ayında 50.100 olan istihdam rakamı piyasaların beklentilerinin 4 katı olurken işsizlik yüzde 5.5 ile beklentilerin altına geldi. Yeni Zelanda tarafında ise geçtiğimiz çeyrekte 38 bin yeni çalışan eklenmesi ile rekor seviyelere gelinirken işsizli yüzde 6.2 ile son 3 yılın en düşük seviyesine geldi.

Her iki ülke kuru tarafında hafta için merkez bankalarında gelen açıklamalarında etkili olduğu gözleniyor.  Hafta başında Avustralya'dan sürpriz bir şekilde gelen faiz indimi kararı sonrasında ve Yeni Zelanda'da merkez bankasının müdahale sinyali vermesi ile Kiwi tarafında zayıflama dikkat çekmişti. Merkez Bankası Başkanı Wheeler'ın açıklamaları sonrasında Kiwi ABD doları karşında son 5 haftanın en düşük seviyesine geldi.

Veri sonrasında Avustralya doları 1.0165'ten 1.0254 seviyesine yükselirken3 yıllık tahvil faizleri tarafında 7 baz puanlık yükseliş gerçekleşerek yüzde 2.58'e geldi. 25 Mart 'tan bu yana en sert hareket yaşanmış oldu.

Yeni günde Güney Kore'den de sürpriz faiz indirimi kararı gelirken istihdam verisini de takip eden Kiwi2de 84.09'dan  84.69'a gelindi.

Kurlar tarafında önemli hareketlerden biride euro tarafında yaşanıyor. Avrupa'nın büyük ekonomisinin yeniden olumlu veriler ile gündemde yer laması ile euro güçleniyor. Dün veri sonrasında yüzde 0.6 yükselen euro dolar paritesi 1.3153 olurken yeni günde 1.3163 seviyesine kadar yükseldi. 

Yeni günde dolar tarafında dolar endeksi 82 seviyesinde

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!