Geri Köy, 350 tonluk kayadan çelik halatla korunuyor

Köy, 350 tonluk kayadan çelik halatla korunuyor

Artvin'de bir köyün üst yamacında yer alan ve heyelan durumunda köye yuvarlanma tehlikesi bulunan 350 tonluk kaya, köylüleri endişelendirdi. Bunun üzerine harekete geçen AFAD, kayayı çelik ağ içerisine aldı ve 18 çelik halatla bağladı. Alınan ilginç önlemle köy 5 yıldır olası bir felaketten korunuyor.

11 Mayıs 2021 Salı, 12:08 - Güncel
A
Köy, 350 tonluk kayadan çelik halatla korunuyor

Artvin'in Ardanuç ilçesinin 60 haneli Peynirli köyünde evlerin üst yamacında dağlık alanda yer alan dev kaya kütlesi, köylülerin korkulu rüyasıydı. Köy muhtarlığı, tehlike oluşturan kaya için yetkililerden yardım istedi.

Artvin Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri yaptığı incelemede, yaklaşık 350 ton olduğunu belirlediği kaya kütlesinin kırılarak kontrollü düşürülmesinin yamaçtaki heyelanı tetikleyebileceği gerekçesiyle ilginç bir çözüm geliştirdi.

Kaya kütlesi 18 çelik halatla bağlanarak sabitlendi, etrafı ise küçük kaya parçalarının düşmesinin önlenmesi amacıyla çelik ağla örüldü.

5 yıl önce tamamlanan çalışma ile köyde tehlike oluşturan kaya için önlem alınmış oldu.

Peynirli köyü sakinlerinden çiftçi Tuncer Akyüz (60), alınan önlem ile ilgili olarak "Allah razı olsun yapanlardan da sebep olanlardan da. Tehlikeyi önlemiş olduk biraz ama ileride ne olur Allah bilir" dedi.

Akyüz "Bunun altı gitmiş durumda bir gün yağmurda devrilir yuvarlanır zarar verir insanlara. ama şuan için bir sorun yok" ifadelerini kullandı.

"AZRAİL GİBİ TEPEMİZDE DURUYORDU"

Peynirli köyü sakinlerinden Recai Temel ise "Daha önceleri huzur içerisinde yatamıyorduk korkuyorduk ha geldi ha gelecek diye. Azrail gibi tepemizde duruyordu" diye konuştu.

Temel, "Bundan kim korkmaz ki herkes korkar. Bunun harici birkaç kaya yine var köyümüzde umarız onlara da böyle bir çözüm bulunur inşallah" dedi.

Temel, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

"Köyümüz güvence altına alındığı için devletimize teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun yardımcı olanlardan sebep olanlardan halkımız hiç olmasa huzur içinde yatıp uyuyor"

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


11 Mayıs 2021 Salı, 12:08
A