Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kötü bankanın detayları belli oldu

İspanyol bankalar ile sigorta şirketlerini kapsayan bir dizi yatırımcı İspanya'nın kötü bankanın sermayesinin yüzde 55'ini alma konusunda anlaştı.

 Kötü bankanın detayları belli oldu

İspanya hükümeti tarafından kurularak diğer bankaların bilançosunda bulunan kötü varlıkları satın alan oluşum olarak adlandırılan kötü bankanın sermayesinin yüzde 55'i özel sektör yatırımcılarından geliyor.

14 yatırımcının, Banco Santander SA ile CaixaBank SA bankalarına hissedar olarak katılacağı bildirildi. Deutsche Bank AG, Barclays Plc, Bankinter SA (BKT), Ibercaja ve Mapfre SA (MAP) ise yeni yatırımcılar arasında yer alıyor.

Santander, CaixaBank, Banco Sabadell SA, Kutxabank and Banco Popular Espanol SA (POP)  kötü bankanın ana yatırımcıları olacak. Fransa'nın en büyük sigortacısı Axam ise İspanya birimi aracılığıyla 10 milyon euro koyacak.

İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos, Ekim ayında yaptığı açıklamada, 'Kötü banka'nın sermayesinin satın alınacak varlıkların yüzde 10 seviyesinde olacağını, öncelikle stres testleri ile belirlenen Grup 1 bankalardan varlıkların devralınacağını belirtmişti.

Guindos, gayrimenkul varlıklarının satın alınacağını ve 15 yılın üzerindeki varlıkların satılacağını belirten Guindos, 'kötü banka'ya transfer edilecek varlıklar için fiyat eşikleri belirleneceğini vurgulamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!