Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Korkutan açıklama! Yakın zamanda yok mu olacaklar?

Böcek türlerinin yüzde 40'ının yakın gelecekte yok olabileceği, bunun eko sistemler üzerinde yıkıcı etki bırakabileceği bildirildi.

Korkutan açıklama! Yakın zamanda yok mu olacaklar?

Sydney ve Queensland üniversiteleriyle Çin Zirai Bilimler Akademisinin  yaptığı araştırma, yerkürede böcek türlerinin üçte birinin tehdit altında  olduğunu, sayılarının her yıl yüzde 2,5 oranında azaldığını ortaya koydu.

Bilim adamları, böcek türlerinin azalmasında, zirai endüstri, doğal  ortamlarının yok edilmesi ve yaygın böcek ilacı kullanımının yanı sıra  hastalıklar, yeni ortaya çıkan türler ve iklim değişikliğinin rol oynadığına  işaret etti.

Böcek türlerinin, kuşlar ve memelerinden çok daha hızla yok olduğuna,  onlarca yıl sonra yüzde 40'ının neslinin tükenebileceğine dikkati çeken bilim  adamları, bunun dünyada milyonlarca yılda meydana gelecek en büyük yok oluş  olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Sonuçları "Biological Conservation" dergisinde yayımlanan araştırma  ayrıca, böcek türleri arasında bundan en kötü etkilenenlerin kelebek, arı ve  gübre böceği olduğunu gösterdi.

Kuşlar ve memeliler gibi doğadaki diğer türlere gıda kaynağı olan  böcekler, dünyanın doğal sistemleri ve vahşi yaşam döngüleri açısından kilit  öneme sahip.

Bilim adamları böcek türlerinin bu kitlesel yok oluşunun önüne  geçilmesi için acilen eyleme geçilmesi çağrısında da bulundu.

Araştırma ekibinden Francisco Sanchez-Bayo ve Kris Wyckhuys, "Sonuç  açık, gıda üretme yöntemlerimizi değiştirmezsek birkaç on yılda böcekler yok olma  yoluna girecekler. Bunun, gezegenin eko sistemlerine yansımaları en iyi ihtimalle  felaket olacaktır çünkü böcekler, yaklaşık 400 milyon yıl önce Devoniyen dönemin  sonunda ortaya çıkmalarından bu yana dünyanın eko sistemlerinin büyük bölümü için  yapısal ve fonksiyonel üs konumunda." ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!