Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Komutanlar el öptü

Hakkari Yüksekova'nın Yeşiltaş köyünde uzun yıllar terörle mücadele eden Mehmetçik, köylü halkıyla kurdukları iletişim sayesinde düşmana korku, dosta güven veriyor.

Komutanlar el öptü

 

Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde konuşlu 1'inci Motorlu Piyade Tabur Komutanlığında görevli Mehmetçikler, bir taraftan bölgenin güvenliğini sağlıyor bir taraftan da Yeşiltaş köyü halkıyla kurdukları iletişim sayesinde düşmana korku, dosta güven veriyor.

Yüksekova'ya 45 kilometre uzaklıktaki 100 hane, 700 nüfuslu Yeşiltaş köyünde uzun yıllar terörle mücadele eden Mehmetçik, köylülerin her türlü sorununa çare bulmaya çalışıyor.

Geçen yıl haziran ayında 9 şehidin verildiği terör saldırısından sonra birbirlerine daha sıkı kenetlenen askerlerle köy halkı arasında oluşan kardeşlik bağı, zorlu doğa koşullarının hüküm sürdüğü coğrafyada her türlü sorunun üstesinden gelmelerini sağlıyor.

Yeşiltaş köyünde konuşlu 1'inci Motorlu Piyade Tabur Komutanlığını ziyaretinin ardından beraberindeki Tabur Komutanı Yarbay Göksel Çetin ve diğer komutanlarla köye giderek vatandaşlarla bir araya gelen 7'nci Hudut Alay Komutanı Albay Cemalettin Doğan, köy halkının yaşadığı sorunların giderilmesi için büyük çaba sarf ediyor.

Göreve geldiği günden bu yana sorumluluğundaki birlikleri ziyaret eden ve 7'den 70'e tüm köylüyle görüşen Albay Doğan, vatandaşların takdirini topluyor.

Komutanlar el öptü

Köye gelişleri sırasında kendilerini karşılayan yaşlıların elini öperek kucaklaşan Albay Doğan, daha sonra Kemal Çoruh'un evine geçti.

Burada, köyün en yaşlısı olan 90 yaşındaki Fettah Çoruh'la görüşen Doğan, Çoruh'un sağlık sorunlarıyla da yakından ilgilendi.

Beraberindeki Tabip Asteğmen'in, Çoruh'un rutin kontrollerini yaptığı ziyarette, köylülerle komutanlar birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdi.

7'nci Hudut Alay Komutanı Albay Cemalettin Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşiltaş köyünde askerlerle köylülerin bir bütün olduğunu belirterek, köylülerle kader birliği yaptıklarını söyledi.

Karşılıklı bir teveccühün olduğu köyde, zorlu tabiat koşullarına beraber göğüs gerdiklerini vurgulayan Doğan,  şöyle konuştu:

"Özellikle kışın ihtiyaç halinde kendi imkânlarımızı onlar için seferber ediyoruz. Her zaman doktor desteği sağlıyoruz. İhtiyaç olduğunda helikopter desteği de veriyoruz. Onlar da bizi bağırlarına basıyorlar. Mesele esas maddi şeyleri paylaşmak değil, biz burada duygularımızı paylaştık. Bizim bir derdimiz olursa onlar hemen haberdar olur, onların olursa biz haberdar oluyoruz."

Şehit ailesinin ziyareti

Geçen yıl ki saldırıda şehit olan askerlerden Samet Bütün'ün ailesinin yaklaşık 1,5 ay önce köyü ziyaret ettiğine değinen Doğan, ailenin köyde 2 yıl önce şehit olan geçici köy korucularının aileleriyle de görüştüğünü anlattı.

Ailelerin buluşmasında duygulu anların yaşandığını bildiren Doğan, şunları kaydetti:

"Bu akıl almaz bir sahneydi. Birbirlerinin dillerini anlamadılar ama döktükleri gözyaşı aynı düşünceyle aktı. Birbirlerine göz göze geldiklerinde anlattıkları şeyler çok anlamlıydı. Bizlere çok duygulu anlar yaşattılar. Biz o zaman sadece maddi şeyleri paylaşmadığımızı anladık. Manevi şeyleri de paylaşmışız. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisiyle ve askerimizle biz bize yazılmışız, başkasına yar olma şansımız yok. Kaderimiz, dertlerimiz, tasalarımız bir ve onun için de hep beraberiz"

Köy muhtarından teşekkür

Yeşiltaş köyü Muhtarı Saim Kartal da 1945 yılından bu yana yaşadıkları köyde mutlu ve huzurlu olduklarını dile getirdi.

Devletin tüm imkânlarıyla, özellikle de tabur komutanlığı aracılığıyla yaşadıkları sıkıntıyı çözmeye çalıştığını belirten Kartal, şöyle dev am etti:

"Askerimiz, bütün dertlerimize koşuyorlar. Hastalarımız olduğunda yanımızdalar. Onlar burada olmazsa biz daha fazla sıkıntı çekeriz. Biz burada ömrümüz boyunca birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Niyetimiz bu ve inşallah böyle geçer. Huzurumuz gayet iyi. İnşallah daha da iyi olacak. Sıkıntılarımız elbet var. Bunları da çözmeye çalışacağız."

Bölgedeki terör olaylarının çözüm süreci kapsamında son bulmasıyla köylerinin daha güvenli bir hale geldiğine dikkati çeken Kartal, şöyle devam etti:

"Daha önce buraya hizmetlerin gelmemesi çeşitli nedenler yüzündendi. Güvenlik sıkıntıları nedeniyle kaymakamımız veya diğer kurum amirlerimiz buraya gelemediler. Ama askerimiz sürekli burada ve bizim bütün dertlerimizi çözmek için koşturdular. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Diğer kurumlarımızı da buraya davet ediyoruz. Sağ olsun askerlerimiz bize bütün desteği veriyor.

Bir buçuk ay önce buraya şehit askerimizin ailesi geldi. Köylülerimizle bir araya geldiler. Çok duygu dolu anlar yaşandı. Onlar batıdan gelmiş, bizim köydeki şehit korucu aileleri de katılmış. Şehit askerlerimizin ailesi, bizim şehitlerimiz için daha fazla üzülmüş. Ben bunu duyduğumda çok duygulandım."

Kartal, kış mevsiminde yolları kar nedeniyle kapandığında ve hastaları olduğunda askerlerin yardıma koştuğunu bildirerek, "Taburumuz kendi askeri için getirdiği ilaçlarını bile köylüye dağıtıyor. Desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemediler. Bizim de devlet büyüklerinden tek isteğimiz bizi unutmasınlar. Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, öyle doğmuşuz ve öyle ölmeye niyetliyiz" ifadesini kullandı.

Düğün alayı helikopterle taşındı

1993 yılında köy halkının başından geçen bir olayı da anlatan Kartal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"1993 yılının sonbaharında Yüksekova'ya düğüne gittik. Gelinimizi alıp köye gelecektik. Ancak yola çıktığımızda başlayan kar yağışı arttı ve Kamışlı'ya varmadan yollar kapandı. Biz yaya olarak Kamışlı'ya kadar yürüdük ve Yüksekova'ya gittik. 5-6 gün ilçedeki akrabalarımızın evinde misafir edildik. İki metre kar yağmıştı ve yolların aylarca kapalı kalacağını öğrendik. Jandarma taburuna giderek komutanla görüştük. Tabur komutanımız sonraki gün düğüne gelen bütün köylüyü ve gelini, helikopterle 9 sefer yapıp Yeşiltaş'a getirdi. Bu bizim için çok büyük bir onur oldu. Gelinimiz çok şanslıydı. Helikopterle ilk gelin getiren biz olduk."

Köylülerden Kemal Çoruh ise yaz mevsiminde çıktıkları yaylanın yolunun olmamasından dolayı özellikle kadınların büyük sıkıntı yaşadığını vurgulayarak, yolun yapımı için destek istedi.

Geçmişte yaşadıkları tüm sıkıntıya rağmen köylerini hiçbir zaman terk etmediklerini söyleyen Çoruh, "Biz devletimizle birlikte yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz. Askerlerimiz bizim de evlatlarımız" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!